04.10.2019 18:19
TBMM BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP, RTEÜ AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

 


Türkiye Büyük Millet Meclisi ( TBMM )Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin 2019-2020 akademik yılı açılış törenine katılmak üzere Rize’ye geldi.

 TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’u Valilik önünde Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin ve diğer protokol mensupları karşıladı.

Rize Valisi Kemal Çeberi’i makamında ziyaret eden Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, ziyaretin ardından Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi konferans salonunda düzenlenen 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Törenine katıldı.

Törende bir konuşma gerçekleştiren TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ,”Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, burada yaptığı konuşmada Türkiye'nin bir çok alanda bilgi ve başarı anlamında güçlendiğini ifade etti. Türkiye'nin yeni dünya bakışında söyleyeceği çok sözünün olduğunu ifade eden Şentop, konuşmasında “Rize'de olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Türkiye'de büyü bir öğrenci nüfusu var. Üniversitelerde yaklaşık 7 milyon öğrencimiz var. Toplam öğrenci sayımız dünyada 143 ülkenin nüfusundan fazla. Bende bir akademisyenim. Rize'de olmanın ayrı bir memnuniyet verici özelliği var. Tabiatın en cömert olarak kendini gösterdiği şehrimiz Rize. Mekanın kıymeti, şerefi; mekanda bulunanlarla bilinenlerdir. Cumhurbaşkanımızın Rizeli olması sebebiyle Rize'nin ayrı bir yer olduğunu düşünüyorum. Türkiye'de 2002 yılında toplam üniversite sayısı 76, şimdiki sayımız 207 üniversite. Her milletin her halkın bir geçmişi var ama her milletin bir tarihi yok. Tarihi olabilmesi için geleceğe dair bir iddiaların olması gerekiyor. Geçmiş, tarihe o zaman dönüşüyor. Bizim milletimizin büyük bir tarihi var. O tarihe bakınca hem omuzlarımız aydınlanıyor hem de ağır bir sorunluluk yüklüyor" dedi.

"Dünya, bir değişimin ve dönüşümün içerisinde" diyen Şentop "Önemli olan zaman diliminin ve takvim yaprağının arasını olaylarla doldurmaktır. Türkiye son sözünü söylemiş bir devlet değildir, aksine daha çok şey söyleyecek bir devlettir. Bilgi ve bilim alanında Türkiye'nin söyleyeceği daha çok şey var. Bugün ki dünyada paradigmalardan bizi ayıran, insana bakışımız, coğrafyaya tarihe ve değerlerimize bakan farklı bir açımızdır. Yeni dünyada Türkiye'nin söyleyeceği çok söz var. Önümüzdeki yıllarda, belki çeyrek asırda, Türkiye'nin kendisini daha da çok geliştirmesi gerektiği dönemlerdir" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ve müzik dinletisinin yer aldığı Akademik yılı açılış töreni, RTEÜ Rektörü Prf. Dr. Hüseyin Karaman’ın TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’a hediye takdimi ile son buldu.

Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’a Rize programı boyunca Belediye Başkanımız Rahmi Metin’de eşlik etti.

 

 

 

Soru ve Görüşleriniz