Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
Hüseyin NALKIRAN
1966 yılında Rize’de doğdu. İlk , orta ve lise öğrenimini Rize’de tamamladı. İktisat Fakültesi Maliye Bölümü mezunu olan Nalkıran; 1989 yılında Diyanet İşleri Bakanlığı emrinde İmam-Hatip olarak görev yaptı. 1996 yılında Rize Belediyesi’ne nakil olarak atandı. Rize Belediyesi’nde Mezarlıklar Müd., Aileden Sorumlu Müd., İdari İşler Müd., Temizlik İşler Müd. Sosyal İşler Müdürlüğü’nde görev yaptı. Halen Kültür ve Sosyal İşler Müdürü olarak görev yapmakta. Evli ve üç çocuk babası.

Ana Fonksiyonu:

 İlgi: Mevzuatın, ilgili Bakanlıklar ve Belediye Başkanlığı, genelge, bildirici, prensip kararları ve talimatlar çerçevesinde, yöneticilik görevlerini yerine getirmek, Müdürlüğe bağlı servisleri görevlerini etkinlikle yerine getirilmesi içindeki tedbirleri almak, Müdürlüğün işlevleri ile ilgili üst kademenin istediği raporları hazırlamak, bu raporları hazırlamak için inceleme ve araştırmalar yapmak.

 İlgili Servisler :

 - Yemekhane

- Aileden Sorumlu Servis

- Bando Şefliği

- İdari İşler

- Arşiv Servisi

- Otopark

 Müdürlüğün Görevleri:

 İdare (Yerleşim, Santral, Telsiz, Yemekhane, elektrik vb. hizmetler) ile ilgili işlemler. 

 • Birim görevlilerinin ortak nitelikteki yönetim görevlerini yerine getirmek.
 • Merkez bina ve eklentilerinin tamamı ile, garaj,  otopark vb. yerlerin temizlik hizmetlerinin ifasını sağlamak.
 • Belediye birimlerinin genel haberleşme ve santral hizmetlerini sağlamak.
 • Merkez bina ve eklentileri ile garaj,  otoparkın iç ve dış güvenliğinin sağlanmasında, hırsızlık, yangın ve benzeri tehlikelere karşı tedbir alınmasını sağlamak.
 • Müdürlüğe bağlı sosyal tesislerin işleyişini temin etmek.
 • Belediye personelinin öğle yemeğinin hazırlanmasını ve dağıtım işlerini yapmak.
 • Başkanlıkça verilecek diğer benzer görevleri ifa etmek.
 • Belediyenin sosyal faaliyetlerini tasarlamak, gerekli alt yapıyı hazırlamak.
 • Faaliyet sahası ile ilgili proje ve taslaklar hazırlayıp bunları uygulamaya geçirebilmek için üstlerin onayına sunmak.
 • Üst mercilerce onaylanan sosyal  faaliyetleri düzenlemek, bunların işleyişini takip etmek.
 • Gerçekleştirilen etkinliklerin yayınlanması için altlık oluşturmak, Baskıya hazırlanması için Basın ve Yayın servisine iletmek.
 • Belediyenin semt konakları ve kütüphanelerin faaliyetlerini tasarlamak, gerekli alt yapıyı hazırlamak.  
 • Arşiv Servisi

  • Arşiv mevzuatını ve değişiklikleri takip edip kuruma adaptasyonunu sağlamak
  • Belirli bir süre saklayacağı arşivlik malzeme için Müdürlükler için “Birim Arşivi” kurmak.
  • Müdürlüklerin birim arşivlerinin düzenlenmesi çalışmalarını koordine etmek ve bu konuda danışmanlık hizmeti vermek, sonuçları değerlendirmek.
  • Birim arşivlerinden kurum arşivine evrak intikalinin gerçekleşmesini takip ve kontrol etmek.
  • Kurum arşivini kurmak ve idare etmek.
  • Müdürlük, Birim ve Kurum Arşivlerinin elektronik ortamda değerlendirilmesi için projeler üretmek.
  • Kurum Arşivine gelen malzemelerden muhafazasına lüzum kalmayanların ayıklanması için komisyon oluşturmak ve imha işlemlerini yürütmek.
  • Ayıklama ve İmha İşlemleri neticesinde, Kurum arşivinde saklanmak üzere kalan malzemeleri mevzuata göre tasnif etmek ve hizmete sunmak.
  • Arşiv Servisi birim arşivi ve Kurum arşivi bünyesindeki arşivlik ve arşiv malzemelerini arşiv mevzuatında belirtildiği şekilde,  her türlü zarar ve zararlılardan korumak.
  • Rize Belediyesi bünyesinde üretilen evrakların ve uygulanan tekniklerin standardizasyonu için proje üretmek.
  • Rize Belediyesi arşivlerini düzenleme çalışmalarında elde edilen verilerin bilgisayar ortamına aktarılması ve değerlendirilmesi işlemlerini koordine etmek, çıkan sonuçları değerlendirmek.
  • Ayıklama ve İmha Komisyonun tereddüt ettiği konularda Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nden Başkanlık kanalıyla görüş talep etmek.
  • Rize Belediyesi arşivlerinin ayıklanması ve tasnifi sonucunda ortaya çıkan tarihi değerdeki malzemeleri kapsayan, araştırmacılara açık, Kurum arşivi bünyesinde “Belediye Tarihi Arşivi”ni oluşturmak ve araştırmacıların istifadesine sunmak.
  • Rize Belediyesi Başkanlık Makamınca ve Daire başkanlığınca verilecek diğer benzer görevleri ifa etmek.

   Teknik Hizmetler 

  a)      Telsizler: Başkan ve yardımcılarının tüm müdürlerin el, araç ve masa telsizlerin bakım onarım ve tamir işlerinin yapılması.

  b)     Santral: Hizmet binamızın ve ünitelerinin tüm telefon görüşmelerinin sağlıklı işleyişinin temini, sağlamak.

  c)      Elektrik, Elektronik ve Telefon: Belediyemiz ana bina hizmet binaları  park bahçeler çevre aydınlatma havuz ve su fıskiyeleri telefon arıza ve bakım onarımı tamirlerinin yapılması.

  d)     Asansör : Hizmet binamızın asansörünün bakım onarım ve tamir işleri

  e)     Fuel oil / Doğal Gaz: Hizmet binamızın ısınma sisteminin kontrolü ve takibi arızalanan yerlerin bakımı ve onarım işleri.

  Müdürlüğümüz Belediye Başkanlığı tarafından belirlenen amaç, ilke ve talimatlar ile ilgili mevzuata uygun olarak Belediyenin Sosyal etkinliklerini değişen şartlara uygun bir şekilde, seçenekli olarak belirleyip başkanlık onayına sunmak, onaylanmış kültür seçeneklerini bağlı birimleri koordine ederek uygulamak, veri tabanı ve ihtiyaç tablosu düzenlemek görevleri arasındadır.

              Belediyenin en önemli misyonlarından biri olarak sosyal hizmetleri kapsamında manevi değerlere saygılı her türlü kültür ve sanat faaliyetlerine, eserlerine destek vermek, birçok dalda özgün ve seçkin eserler oluşmasına yönelik yarışmalar ve sergiler açmak, düşünce düzeyini yükseltecek konferans ve paneller düzenlemek de görevleri arasındadır.

   Yemekhane

  l  İftar ve Fakirlere Yemek Organizasyonu

  l  Yardım Sandığı ve Diğer Yardımlar vb. hizmetlerin yürütülmesi.

   Bando Takımı :

   1.Şehrimizde başka bando takımı bulunmadığından, Belediyemiz Bando Takımı Milli Bayramlarda, şehrimize gelen devlet büyüklerini karşılamada ve yurdumuzda kutlanan tüm Şehitleri Anma Törenleri ve Resmi olarak ilan edilen haftalarda ayrıca ilimizde yapılan etkinliklerin açılışlarında görev yapar.

  2.Bunların yanı sıra ilçelerimizde yapılan festivallerde ve açılışlarda görev yapabilir.

  HABERLER


  • RİZE BELEDİYESİ 7 BİN İHTİYAÇ SAHİBİNE ULAŞTI

   Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap’ın başlatmış olduğu Sosyal Hizmet Ofisi, Hoş Geldin Bebek ve Askıda Yemek projeleri yaklaşık 7 bin ihtiyaç sahibine ulaştı.AK Parti vizyonuna uygun sosyal belediyecilik anlamında çalışmalarına devam eden Başkan Kasap, ihtiyaç sahibi vatandaşların hayatlarını kolaylaştırabilecek yardımları uygun yollardan edinmesini sağlamayı amaçlıyor.SOSYAL HİZMET OFİSİ YAKLAŞIK 5 BİN KİŞİYE ÇARE OLDUBu kapsamda göreve geldiği günden itibaren üzerine yoğunlaştığı sosyal belediyecilik çalışmaları kapsamında kurduğu Sosyal Hizmet Ofisi 3 yılda 4 bin 927 kişiye yardımda bulundu. Bin 947 kişi ise Sosyal Hizmet Ofisi’ne ihtiyaç sahibi kişilerin kullanması amacıyla bağış yaptı.794 AİLEYE “HOŞ GELDİN BEBEK” YARDIMIBaşkan Kasap, Rize Belediyesi mahalli sınırları içerisinde ikamet edip çocuk sahibi olan kişilere yönelik olarak hazırladığı ‘Aramıza Hoş Geldin’  projesiyle ailelerin sevinçlerine ortak olup aynı zamanda yardımda bulunmayı amaçladı. Bu kapsamda bir buçuk yıllık süre içerisinde 794 aileye içerisinde bebek bakım ürünlerinin bulunduğu “Aramıza Hoş Geldin” paketi yardımı yapıldı.BİN 100 KİŞİ “ASKIDA YEMEK”TEN FAYDALANDIBelediye Başkanı Kasap, şehirde ihtiyaç sahibi kişilerin rahatlıkla faydalanması amacıyla başlattığı “Askıda Yemek” uygulamasından da vatandaşlara hizmet ediyor.Rize Belediyesi Gençlik Merkezi ve Bilgi Evi koordinesinde yürütülen proje kapsamında şehirde 6 ayrı lokantada bulunan “Askıda Yemek”e bağış yapmak isteyen kişi katkıda bulunabiliyor, ihtiyaç sahibi ise Askıda Yemek uygulamasından faydalanmak istediğini belirterek yemeğini yiyebiliyor.BAŞKAN KASAP: “AK PARTİ VİZYONUNA UYGUN SOSYAL BELEDİYECİLİK” Sosyal belediyecilik anlamında çalışmalarını aksatmadan devam ettiklerini belirten Başkan Kasap, “Göreve geldiğimiz günden bu yana faaliyete geçirdiğimizin sosyal projelerimiz aksamadan büyüyerek devam etmektedir. Bu doğrultu da AK Parti’mizin sosyal belediyecilik anlayışına uygun olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

   DEVAMINI OKU
  • RİBEGEM’DEN GENÇLERE ÜCRETSİZ KURSLAR

   Rize Belediyesi Gençlik Merkezi ve Bilgi Evi, Rize İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü’yle ortaklaşa olarak gençlere ücretsiz kurslar veriyor.Gitar, bağlama, ney, kemençe, serender yapımı, satranç, bilgisayar, resim, İngilizce, Osmanlıca, Arapça, kano, mangala, ebru, karikatür, halk oyunları, piyano, fotoğrafçılık, tiyatro, kod yazma, taka, diksiyon, işaret dili, temel dini bilgiler, karete, masa tenisi,okçuluk, judo, atıcılık, tekvando, kur’an-ı kerim, robotik tasarım, yakın tarih, bisiklet, atletizm, halter alanlarında kurslar verilecek. 0464 246 41 54 nolu telefondan, ribegem@rize.bel.tr, @ribegem uzantılı facebook, twitter, instagram veya youtube hesaplarından detaylı bilgi alınıp kayıt yaptırılabilir.

   DEVAMINI OKU
  • BAŞKAN KASAP’TAN DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜNDE ÖZEL ZİYARET

   Rize Belediye Başkanı Prof.  Dr. Reşat Kasap, Fındıklı Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bulunan yaşlıları Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla ziyaret etti.Ziyarette tulum çalındı, atma türkü sanatçısı Ahmet Çakar tarafından türküler söylendi. Rehabilitasyon merkezinde kalmakta olan yaşlıların oldukça memnun oldukları görüldü.Başkan Kasap, rehabilitasyon merkezi sakinleriyle sohbet edip ihtiyaçlarını sordu. Yaşlılara isimlerinin yazılı olduğu kalemleri ve çiçek hediye eden Başkan Kasap, rehabilitasyon merkezinin çevre düzenleme işlerine de belediye imkanlarınca destek verdi.Başkan Kasap, yaşlıları her fırsatta ziyaret etmek gerektiğini, onların bilgi, birikim ve tecrübelerinden her daim faydalanmak gerektiğini ifade etti. Rehabilitasyon merkezi ziyareti karışlıklı sohbet ve birlikte fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

   DEVAMINI OKU
  • TOPHANE ETÜT MERKEZİ’NİN BİLGİSAYAR KURSU TAMAMLANDI

   TOPHANE ETÜT MERKEZİ’NİN BİLGİSAYAR KURSU TAMAMLANDIRize Belediyesi ve Rize Halk Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa olarak Tophane Etüt Eğitim Merkezi’nde düzenlemiş oldukları bilgisayar işletmenliği kursu sertifika töreni gerçekleştirildi.Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, Tophane Mahallesi Muhtarı Abdurrahman Koçali, mahalle muhtarları ve kursiyerlerin katıldığı törende eğitimlerini tamamlayarak sertifika almaya hak kazanan kursiyerlere belgeleri takdim edildi.Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap törende yapmış olduğu konuşmada, “Valiliğimizle işbirliği içerisinde güzel çalışmalarımızı görmekteyiz. Hem halkımıza hem de öğrencilerimize yönelik kurslarımızı etüt merkezimizde devam edecektir. Bütün mahallelerimizin fiziki altyapı çalışmalarını iyileştirmenin gayreti içerisindeyiz. İnsan odaklı bir belediyecilik anlayışıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.Tophane mahallesi muhtarı Abdurahman Koçali ise konuşmasında, belediye ve diğer kurumlarla dayanışma içerisinde çalışmalarına devam ettiklerini, Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap’a teşekkürlerini sunduğunu belirtti. Kursu başarıyla tamamlayan doğuştan yürüme engelli Cengiz Köse, sertifikasını Belediye Başkanı Kasap’ın elinden aldı.

   DEVAMINI OKU
  • RİZE İSTANBUL’A TAŞINDI

   Rize Dernekler Federasyonu`nun Rize Belediyesi’nin de destekleriyle organize ettiği 10. Rize Tanıtım Günleri İstanbul’da başladı. 20 ile 24 Eylül tarihleri arasında İstanbul Maltepe sahilinde sürecek etkinliklerde Rize’de ki kamu ve özel bir çok kuruluş yerini aldı.Tanıtım günlerinin açılış törenine Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da katıldı.Bak açılışta yapmış olduğu konuşmada, “Karadeniz gelişiyor. Rize’de bundan payını alıyor. Rize’de yüz yıldan fazla süren Ovit Tüneli tamamlanıyor. Lojistik, Organize Sayani Bölgesi projelerimiz devam ediyor. Çaykur yeni çay fabrikaları yapmaya devam ediyor.” dedi.Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap ise konuşmasında “Cumhurbaşkanımızın şehri, yağmurun çaya dönüştüğü şehir Rize’den selamlar getirdim” diyerek başlayarak, “Rize kabına sığmayan bir memlekettir.Rize kabına sığmayan bir memlekettir. Bu gün burada bunun en güzel anıtını görüyoruz. Rize artık çaydan sonra turizmiyle ön plana çıkan bir memleket olma yolundadır. Trabzon-Rize-Artvin destinasyonu oluşarak bu bölgenin önümüzdeki yıllarda turizmin parlayan yıldızı olacağı kesindir. Bizler de yerel yöneticiler olarak bu doğrultudaki yatırımlarımızı hızlandırıyoruz. Baştan Sayın Cumhurbaşkanımız ve milletvekillerimiz, il başkanımız, valimiz ve diğer bütün paydaşlarımızla birlikte bu doğrultuda çalışıyoruz. Rizemiz karadenizin parlayan yıldızı olacaktır. Tüm insanları Rize’yi görmeye davet ediyorum” diye konuştu.Merkezi İstanbul'da bulunan Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF)'in organize ettiği Rize Tanıtım Günlerinin bu yıl 10.su yapılacak. Yaklaşık 4 aylık bir titiz çalışma sonrası açılışı yapılan Rize Günleri Fuar Alanını binlerce kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Rize Valiliği'nin himayelerinde gerçekleşen 8. Rize tanıtım günlerine Rize'nin 11 ilçesi geniş stantlarla katılıp yörenin bütün kültürel argümanlarını sergiliyor. Maketlerden oluşacak olan Rize konağı, Rize evi, Değirmen, Kemer köprü, Rafting anı, Çay bahçesi, Teleferik gibi çalışmalar katılımcıların ilgisine sunuluyor. 10. Rize Günleri'nde, kent, yöresel tatları, kültürü ve doğal güzellikleriyle İstanbul'a taşındı.

   DEVAMINI OKU

  Soru ve Görüşleriniz