• KADIN KÜLTÜR MERKEZİ İLK SERGİSİNİ AÇTI.

  KADIN KÜLTÜR MERKEZİ İLK SERGİSİNİ AÇTI.  Rize Belediyesi,  Her yıl beş farklı dalda eğitim veren Kadın Kültür  Merkezi  el  emekleri  “Feretiko ve Sepet örücülüğü” kurslarının sergi açılışlarını yaptı.Açılışa,  Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap,  Salarha Belediye Başkanı Hasan Kara, Halk Eğitim Müdürü Osman Bahri Gülal, Belediye Meclis Üyeleri , Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İdris Altuntaş, davetliler Sivil Toplum Kuruluş Başkanları ve  vatandaşlar katıldı.Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, 20 Kursiyerin belge aldığı sergi  açılışında yapmış olduğu konuşmada, “Bilindiği üzere Rize sahilinde hayata geçirilecek olan sahil projemiz var. Bu projemiz içerisinde yer alacak olan 4 ayrı binadan oluşacak olan Kadın Kültür Merkezi Projemizin hayata geçirilen ilk binası hizmete başladı. Kadınlarımızın bir şeyler üreterek ailelerine katkı sağlamaları noktasında çaba içerisinde olduğu bilinmektedir. Bizde Rize Belediyesi olarak bu yönde çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Sahil dolgu alanında ve çeşitli mahallelerimizde bu gibi alanlar oluşturarak kadınlarımıza sosyal alanlar yaptık. Göreve geldiğimizde bu gibi talepleri yoğun bir şekilde alıyorduk. Halk Eğitim Merkezimizin de katkılarıyla bu oluşumun içerisine girdik.HEDEFİMİZ KENDİ KÜLTÜRÜMÜZDE OLAN ÜRÜNLERİ TANITMAKBurada daha çok kendi kültürümüzde olan el emeği ürünlerimizi yaparak halkımıza ve ilimize gelen turistlere sunuyoruz. Temel felsefemiz bölgemizin kültürünü ön plana çıkaracak faaliyetleri ortaya koymaktır. Kursiyerlerimizin yapmış olduğu birbirinden güzel ürünler aynı zamanda satışa sunulmaktadır. Arzu eden vatandaşlarımız gelip görerek dilediği ürünleri alabilirler. Böylece kadınlarımıza katkı sağlamış olacaklar. Paydaş kurumlarımıza ve bu alanın oluşturulmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.Halk Eğitim Müdürü  Osman Bahri Gülal, “Rize Belediyemizin oluşturmuş olduğu Kadın Kültür Merkezine bizde Halk Eğitim Merkezi olarak desteğimizi esirgemedik. Rize’nin sanatını eserlerini tanıtmak adına elimizden geldiğince açmış olduğumuz kurslarla katkı sağlamaya çalışıyoruz. Belediye Başkanımıza ve emeği geçen diğer ekibe teşekkür ediyoruz.”Teşekkür konuşmalarında Kursiyer Zehranur Çavdar ise,” Kursa katılarak sadece ürünler yapmadık, aynı zamanda burada güzel dostluklar edindik. Yapmış olduğumuz ürünleri bizi ziyarete gelen turistlerimize tanıttık. Bu imkanları bize sunan başta Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap olmak üzere değerli büyüklerimize teşekkür ederiz” dedi. Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi. Başkan Kasap ve davetliler kursiyerlerin yapmış olduğu çalışmaları inceledi.

  DEVAMINI OKU
 • Âşık Veysel’in doğumunun 123. yıl dönümü

  “Gün ikindi akşam olurGör ki başa neler gelirVeysel gider adı kalırDostlar beni hatırlasın.”  Bugün, asıl adı “Veysel Şatıroğlu” olan usta ozanımız Âşık Veysel’in doğumunun 123.  yıl dönümüdür. Türk halk ozanı ve şair Âşık Veysel'e Allah’tan rahmet diliyor ve saygıyla anıyoruz.

  DEVAMINI OKU
 • “21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ”

  “21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ”Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı. Kamu yararına yönelik hizmetlerini gerçekleştiren gazetecilerin aynı zamanda yerelden genele sosyal, kültürel, ekonomik gelişim açısından da şehrimizin ve ülkemizin büyümesine, kalkınmasına doğrudan katkı sunduğuna vurgu yapan Başkan Kasap, şu ifadeleri kullandı:“Gazetecilik,  her koşulda gerektirdiği dinamizm ve fedakârlığıyla icrası zor, ülkenin vicdanı olma vasfını elinde bulunduran nadide mesleklerden biridir.Geçmişten bugüne düşünce özgürlüğünün yanı sıra demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olan gazetecilerimiz; ülkemizin geleceği ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda ilkeli, doğru ve tarafsız bir şekilde çalışarak, halkın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen önemli kişilerdir.İnsanlar, basından okudukları ve öğrendikleri haber ve yorumlar doğrultusunda bilgi sahibi olurlar. Bu açıdan gazetecilerin, yaptıkları haber ve değerlendirmeler ile toplumu doğru bilinçlendirme sorumlulukları da bulunmaktadır.Yönetenler ile yönetilenler arasında köprü görevi gören, şehrimizin kültürel, sosyal ve ekonomik gelişiminde aktif olarak görev alıp emek harcayan tüm kıymetli basın mensuplarının 21 Ekim Gazeteciler Bayramı’nı kutlar, meslek hayatlarındaki başarılarının devamını dilerim.”

  DEVAMINI OKU
 • BAŞKAN KASAP FRANSA TEMASLARINI YEREL MECLİS TOPLANTISI İLE SÜRDÜRÜYOR…

  BAŞKAN KASAP FRANSA TEMASLARINI YEREL MECLİS TOPLANTISI İLE  SÜRDÜRÜYOR…Avrupa Konseyi yerel ve bölgesel yönetimler kongresi Üyesi  Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat KASAP, Fransa seyahati çerçevesinde “YEREL MECLİS” toplantısına Türkiye’yi temsilen katıldı.Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, gerçekleştirmiş olduğu Fransa ziyaretin de bugün üyesi olduğu “Yerel Meclis” toplantısına katıldı. Meclis Başkanı Anders Knape, tarafından  açılış ve hitap konuşması yapıldı. Taslak gündemin kabulü ile devam eden meclis, Finlandiya, Belçika, Erivan ve Bosna Hersek’in  yerel seçim, izleme, raporlarının oylama ve tartışmaları bir sonraki toplantı tarihinin belirlenmesi ile sonlandırıldı.  

  DEVAMINI OKU
 • BAŞKANIMIZDAN 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI

  Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap, 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı. Vatandaşların oylarıyla seçilen muhtarların, Cumhuriyet tarihimiz boyunca köylerimizin ve mahallerimizin en önemli temsilcisi olduğuna vurgu yapan Başkan Kasap, şu ifadeleri kullandı:“19 Ekim 1829, ülkemizde ilk muhtarlık teşkilatının kurulduğu gündür ve 2015 yılından itibaren “Muhtarlar Günü” olarak ilan edilmiştir. Seçilerek göreve gelen muhtarlarımız, demokrasinin çekirdeği denilebilecek bir öze sahiplik yapmaktadırlar. Vatandaşlarımız ile devletimiz arasında bir köprü vazifesi görerek, kamu hizmetinin köylerimize ve mahallelerimize etkin bir şekilde ulaştırılmasında mühim bir görev üstlenen Rizeli muhtarlarımız başta olmak üzere tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutluyor, bu anlamlı günün halkımıza ve görevlerini fedakârca yürüten tüm muhtarlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

  DEVAMINI OKU

Soru ve Görüşleriniz