• Preveze Deniz Zaferi'nin 479. yıl dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü Kutlu Olsun.

  DEVAMINI OKU
 • BAŞKANIMIZDAN DÜNYA TURİZM GÜNÜ MESAJI

  Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap, 27 Eylül Dünya Turizm Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı. Turizmin farklı kültürleri, yaşamları ve sınırları birleştiren ve zenginleştiren en önemli güç olduğunu ifade eden Belediye Başkanımız yayımladığı mesajında şunları dile getirdi:“Dünya çapında sürekli gelişen, ilerleyen ve başlıca gelir kaynağı olan turizm, ülkelerin, şehirlerin gelişmesinde ve ekonomilerinin kalkınmasında büyük rol oynamaktadır. Aynı zamanda turizm, toplumların birbirlerini tanımaları, sevmeleri ve dünya barışı için önemli bir yoldur.27 Eylül Dünya Turizm Günü, kuşkusuz bütün turizmcilerin ve turizm sektörünün daha da değer kazanıp kutlandığı bir gündür. Dünya turizminin en önemli ülkelerinden biri olan Türkiye’nin incisi Rize, sahip olduğu değerlerin etkin tanıtımı ile turizm sektöründe hak ettiği yeri mutlaka alacaktır.Rize;  tarihi, kültürü, arkeolojik değerleri, endemik özellikleri ve doğal güzellikleriyle iç ve dış turizm için büyük bir potansiyele sahiptir. Rize’de turizm; yatırımları ve iş hacmini geliştiren, gelir yaratan döviz sağlayan, sosyal ve kültürel hayatı etkileyen, önemli toplumsal ve insancıl fonksiyonların gerçekleştirilmesini kolaylaştıran bir nitelik kazanarak gelişmektedir.  Turizm, sağlayacağı ekonomik faydanın yanı sıra, Rize’yi daha saygın bir duruma getirerek yerel ve küresel toplumun gelişimine büyük katkılar sağlayacaktır. Önce ülkemizde, sonra dünyada turizm aracılığıyla barışın sağlanmasında önemli roller üstlenmeyi temenni ediyor, Dünya Turizm Gününü kutluyorum.”

  DEVAMINI OKU
 • İTFAİYE TEŞKİLATIMIZIN 303. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI.

  İTFAİYE TEŞKİLATIMIZIN 303. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI.İtfaiye teşkilatının  kuruluşunun 303. yıl dönümü Rize Öğretmenevinde kutlandı. Rize Belediyesi İtfaiye teşkilatı tarafından hazırlanan kutlama programına Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap ve İl Garnizon Komutanı  Albay Rahmi Helvacı Milli Eğitim Müdürü A. Hamdi Yılmaz katıldı.Bölgesinde en güçlü itfaiye teşkilatı olan Rize Belediyesi İtfaiye teşkilatı eğitimli insan gücü ve modern araçlarla donatılmış olup;  her yıl bünyesine yeni araç ve gereç alımı yaparak gücüne güç katmaya devam ediyor.303. yıl münasebeti ile Öğretmenevinde hazırlanan program Saygı duruşu ve İstiklal marşı ile açıldı. Kutlama programında konuşma yapan Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap; “Ülkemizde ilk olarak 25 Ekim 1714’de kurulan Türk İtfaiyesi, köklü ve şerefli bir geçmişe sahiptir.İtfaiye teşkilatımız Rize Belediyesiyle beraber güçlenerek ve daha da büyüyerek hizmet vermeye devam ediyor. 7-24 milletimize hizmet vermenin gururunu yaşıyoruz.Canımızı, malımızı, doğal ve tarihi zenginliklerimizi, yangına karşı korumada hepimize görev düşmektedir. İtfaiye Haftası’ndaki amaç; itfaiye hizmetlerinin ne olduğunu halkımıza anlatmak, yangın önlemleri konusunda halkımızı aydınlatmak ve düzenlenen etkinliklerle yangın ve diğer afet koruma şekillerine dikkat çekmektir. Bir şehrin itfaiyesi ne kadar iyi olursa olsun, itfaiyenin başarısı, halkımızın aldığı yangın güvenlik önlemlerine ve yangından korunma konusundaki bilgi seviyesine bağlıdır.İtfaiye ekiplerimiz görevlerini yerine getirirken her türlü felaket ve acil durumlarda kendi hayatlarını tehlikeye atarak, zor şartlarda çalışıyor. Yaz, kış demeden hem yangın hem kurtarma faaliyetlerini özveriyle yürütüyor. Hepsine minnettar olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bu duygu ve düşüncelerle; itfaiyecilerimizin kazasız ve belasız bir şekilde görevlerini yerine getirmelerini temenni ederken, yangınsız ve afetsiz günler diliyor, tüm itfaiye personellerimizin İtfaiye Haftası’nı kutluyorum.” Programda konuşma yapan itfaiye müdürü Uğur Minder İtfaiye teşkilatının kuruluş yıl dönümü ve teşkilatın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Minder ayrıca; “Yangın veya benzeri bölgelerdeki daha büyük olasılıkların engellenebilmesi için halkımızın kurallara uyarak bizlere yardımcı olmalarını, çekilen kırmızı hattın aşılmamasını istiyoruz. Bu hem bizler hem de vatandaşlarımız için büyük önem taşımaktadır” dedi. Konuşmaların ardından hazırlanan sunum  itfaiye müdürü Uğur Minder  tarafından konuklara anlatıldı. Program verilen yemek le sona erdirildi. 

  DEVAMINI OKU
 • “TÜRK DİLİNİN KORUNMASI, VATANIN VE BAYRAĞIN KORUNMASI KADAR ÖNEM GEREKTİREN MİLLİ BİR GÖREVDİR”

  Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap, 26 Eylül Dil Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı. Aynı zamanda 2017 yılının ‘Türk Dili Yılı’ olarak ilan edilmesine vurgu yapan Başkan Kasap, şu ifadeleri kullandı:“1932’deki ilk Türk Dili Kurultayı’nın açılış günü olan 26 Eylül, ülkemizde “Dil Bayramı” olarak kabul edilmiştir. Kurultayın amacı, Türk dilinin öz zenginliğini meydana çıkarmak, onu dünya dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmektir.2017 yılı, Türk Dili açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Dünyanın sayılı dillerinden birisi olan ve binlerce yıllık köklü geçmişe sahip olan Türk dilinin, son birkaç yüzyılda geçirmiş olduğu değişimler sonucu yaşadığı kimi olumsuzluklara ve bunların çözüm yollarına kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla 2017 yılı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yüksek himayelerine aldıkları bir kampanyayla ‘Türk Dili Yılı’ olarak ilan edilmiştir. Türkçe, bugün hem konuşan kişi bakımından hem de yayıldığı geniş saha itibariyle dünya dilleri arasında bilinirliği en fazla olan dillerdendir. Bu sebeple; Türk dilinin yerinde, doğru, güzel ve kurallarına uygun şekilde kullanımının önemi konusunda bilinçlendirilmesi amaçlanmaktadır.Bir milleti bir arada tutarak, ortak değerler etrafında birleştiren dil, o milletin en temel yapı taşlarından birisidir. Unutulmamalıdır ki; milli değerlerimizin gelecek nesillere aktarılmasındaki en önemli vasıta olan güzel Türkçemizin, sosyal, kültürel, sanatsal ve bilimsel alanda daha yaygın ve doğru bir şekilde aktarılması, sadece eğitimcilerimizin değil hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu nedenle, Türk dilini yalın, yozlaşmalardan arınmış, yabancı kültürlerin kuşatmasından uzak ve saygın bir dil olarak görmek hepimizin en büyük isteğidir. Türkçemizin gelişmesine ve zenginleşmesine vesile olması dileğiyle tüm vatandaşlarımızın Türk Dil Bayramı’nı kutluyor, Türkçenin kültürel bir hazine olarak sonsuza kadar var olmasını yürekten temenni ediyorum.”

  DEVAMINI OKU
 • “İTFAİYECİLİK, ZOR ANLARDA UZANAN ELDİR”

  Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap “İtfaiye Haftası” dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkanımız mesajında şu ifadelere yer verdi:“Ülkemizde ilk olarak 25 Ekim 1714’de kurulan Türk İtfaiyesi, köklü ve şerefli bir geçmişe sahiptir.İtfaiye teşkilatımız Rize Belediyesiyle beraber güçlenerek ve daha da büyüyerek hizmet vermeye devam ediyor. 7-24 milletimize hizmet vermenin gururunu yaşıyoruz.Belediyemiz hizmet verdiği yerleşim birimleri ve çevresinde yaşanması muhtemel doğal afetlere karşı gereken tedbirleri almak;  yangın, sel, deprem, trafik kazası gibi olaylarda da yapılması gereken kurtarma ve arama çalışmalarını en iyi şekilde yürütmek esası üzerine kurulan itfaiye teşkilatına büyük önem vermektedir. Çünkü İtfaiyecilik zor anlarda uzanan eldir. Asansörde kalan kişileri kurtarmaktan, denize düşen araçları çıkarmaya, çatıda kalan kediyi indirmekten, kuyuya düşen insanı kurtarmaya kadar değişik konularda özveri ile çalışmaktadırCanımızı, malımızı, doğal ve tarihi zenginliklerimizi, yangına karşı korumada hepimize görev düşmektedir. İtfaiye Haftası’ndaki amaç; itfaiye hizmetlerinin ne olduğunu halkımıza anlatmak, yangın önlemleri konusunda halkımızı aydınlatmak ve düzenlenen etkinliklerle yangın ve diğer afet koruma şekillerine dikkat çekmektir. Bir şehrin itfaiyesi ne kadar iyi olursa olsun, itfaiyenin başarısı, halkımızın aldığı yangın güvenlik önlemlerine ve yangından korunma konusundaki bilgi seviyesine bağlıdır. İtfaiye ekiplerimiz görevlerini yerine getirirken her türlü felaket ve acil durumlarda kendi hayatlarını tehlikeye atarak, zor şartlarda çalışıyor. Yaz, kış demeden hem yangın hem kurtarma faaliyetlerini özveriyle yürütüyor. Hepsine minnettar olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bu duygu ve düşüncelerle; itfaiyecilerimizin kazasız ve belasız bir şekilde görevlerini yerine getirmelerini temenni ederken, yangınsız ve afetsiz günler diliyor, tüm itfaiye personellerimizin İtfaiye Haftası’nı kutluyorum.”

  DEVAMINI OKU

Soru ve Görüşleriniz