• BAŞKAN KASAP’TAN HİCRİ YILBAŞI MESAJI

  Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Hicri Yılbaşı dolayısıyla bir tebrik mesajı yayımladı. Başkan Kasap mesajında şu ifadeleri kullandı; “Hicri yıl başının 21 Eylül 2017 Perşembe günü hicri yılın ilk günü 1 Muharrem1439'dur. Hicret Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in (sallallahü aleyhi veselem) Mekke'den Medine'ye göç etmesini ifade etmektedir. Hicretle temiz toplum özlemi Medine'de gerçekleşmiş, bu dönem Asrı Saadet olarak tarihe geçmiştir. Miladi 622 yılında gerçekleşen bu hadise, İslam tarihinin dönüm noktalarından biridir. Rasül-i Ekrem, hicri takvimin ilk ayı olan muharrem ayını Allah'ın ayı olarak nitelendirip Ramazandan sonraki en faziletli orucun bu ayda tutulan oruç olduğunu ifade etmiştir. 1439 hicri yılınızı en içten dileklerimle tebrik eder, yeni yılın hanelerimize bereket, memleketimize ve tüm insanlığa huzur getirmesini dilerim” dedi.

  DEVAMINI OKU
 • KAHRAMANLIK GÜNÜ

  Kahramanlık Günü…19 Eylül Gaziler Haftası İlimiz Valilik tören alanında saat 10.00 ‘ da Rize Valiliği, Rize Belediye Başkanlığı ve Şehit Aileleri Derneği Rize Şubesi’ nin Atatürk Anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından günün anlam ve önemini belirten şiir ve konuşmalarla kutlandı.Kutlamaya İlimiz Valisi Erdoğan Bektaş , Belediye Başkan Vekili Sultan Yılmaz, Garnizon Komutanı Jn. Kd. Albay Hakan Dedebağı, İl Emniyet Müdürü Altuğ Verdi, Şehit Aileleri Dernek Başkanı Kemal Aksu, Gazilerimiz, STK Başkanları, Kamu Kurum ve Kuruluşlarımızın temsilcileri, Vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. İlimiz Gazileri adına, Kıbrıs Gazisi Mehmet Duman ve Türk Silahlı Kuvvetler Adına Jn. Yarbay Ümit Semerci, Gaziliğin önemine ilişkin konuşma ve Öğrencilerin şiir okuması ile sonlandırıldı. 

  DEVAMINI OKU
 • BAŞKANIMIZDAN GAZİLER GÜNÜ MESAJI

    Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap “Gaziler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkanımız mesajında şu ifadelere yer verdi:“Medeniyetimizin en seçkin vasıflarından olan gaza inancı ve anlayışı ülkemizin ve milletimizin ilelebet var olacağının kanıtıdır. Tarih boyunca nice savaşlar, çatışmalar yaşayan bu coğrafyanın insanları, istiklali ve istikbali için her daim tetikte olan bir milletin evlatlarıdır.Her Türk şehitlik ve gazilik onuruna kavuşabilmek için vatanı, milleti, bayrağı, soydaşları, dini ve kutsal değerleri için savaşır. Çünkü milli hasletimizde olan bu duyguların, Türk ulusu için vazgeçilmez bir anlamı ve önemi vardır.Dün olduğu gibi bugün de, aynı inançla, bu aziz vatanın birliği ve bölünmezliğine, ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız.Şehitlerimizin ruhlarını huzurlu kılmamız için, savaş arkadaşları olan gazilerimize hak ettikleri değeri vererek, onları her yerde ve her zaman onurlandırmalıyız. Bu vesileyle tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'e istiklal mücadelesindeki önderliğinden dolayı 'Mareşal' ve 'Gazi' unvanı verilişinin yıl dönümünü ve Gaziler Günü'nü en içten duygularımla kutluyorum. Tüm kahraman gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum."  

  DEVAMINI OKU
 • AHİLİK, KÖKLÜ GELENEKLERİMİZDEN BİRİDİR

  Ahilik Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap, şu ifadeleri kullandı:“Ahilik, ticari ve sosyal hayatta güzel ahlak, doğruluk, alçak gönüllülük, kardeşlik, yardımseverlik, herkesin kendi sanatında yükselmesi ve gelişmesi gibi değerleri esas alır. Hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşmesidir. Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamındaki köklü geleneklerinden biridir.Günümüzün yükselen değerlerinin önemli bir kısmının özünde Ahiliğin temel ilkeleri yatmaktadır. Tüketici hakları, sivilleşme, kooperatifçilik, çeşitli mesleki kuruluşların varlığı gibi kavramları Batı’ya aktaran birikim, Ahilik kültürüdür. Medeniyet tarihine kültürümüzün armağan ettiği birçok değerden sadece biridir.Ahiliğin ilkeleri, sadece esnaf ve sanatkârları ahlaki ve felsefi prensipler etrafında birleştiren ilkeler değil, aynı zamanda evde, işte, toplumda mutluluğun temellerini oluşturan ilkelerdir. Anadolu'da kardeşliğin, birliğin ve toplumsal huzurun sağlanmasına öncülük etmiştir. Ahilik haftasında Ahi Evran-ı Veli’yi rahmet ve minnetle anıyor, esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere bütün halkımızın Ahilik haftasını en içten dileklerimle kutluyor, hayırlı bol kazançlar diliyorum.”

  DEVAMINI OKU
 • BAŞKAN KASAP’TAN YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI MESAJI

   Bu hafta eğitim-öğretime başlayan öğrencilere, öğretmenlere ve velilere yönelik olarak mesaj yayımlayan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap, yeni eğitim ve öğretim yılının eğitim camiası başta olmak üzere bütün ülkemize hayırlı olması dileğinde bulunarak, öğretmen ve öğrencilere başarılar diledi.Görev ve hizmetlerin yanı sıra eğitim, kültür-sanat ve sosyal faaliyetlere büyük önem verdiklerini belirten Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap, yayımladığı mesajında şunları dile getirdi:“2017-2018 Eğitim-Öğretim yılına başlayacak olmanın gururunu, sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz. Çocuklarımızın, çağın gereklerine göre yetiştirilmesi hususu, toplum olarak en fazla önem verilmesi gereken konudur. İyi yetişmiş bir nesil, ülkemizin en önemli sermayesidir. Güçlü ve kalkınmış bir Türkiye'nin yolu da eğitimden geçmektedir.Yeni eğitim-öğretim yılının, başta öğrenci ve öğretmenlerimiz olmak üzere bütün vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor, çocuklarımızdan hiçbir fedakârlığı esirgemeyen, her zaman onların yanında yer alan ailelerini, öğretmenlerini kutluyor, sevgili çocuklarımıza, gençlerimize başarılar diliyorum.”   

  DEVAMINI OKU

Soru ve Görüşleriniz