• ŞEHRİN BÜTÜN ALTYAPISI YENİLENECEK VE BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ KURULACAK

  Rize Belediye Başkanlığı tarafından Avrupa Birliği IPA fonları kapsamında finanse edilen, şehrin bütün altyapısının yenileceği ve biyolojik arıtma tesisinin kurulacağı çalışmanın 2. halk bilgilendirme toplantısı belediye meclis salonunda yapıldı.Şehrin içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu, atık su hatlarının baştan sona yenileceği ve bunlara ek olarak dünya standartlarında olan biyolojik arıtma tesisinin İslampaşa mevkiinde yapılması planlanıyor. Düzenlenen toplantıda projenin çevresel etkileri vatandaşlara aktarıldı. Yaklaşık olarak 38 milyon avro’ya mal olan projede şehrin altyapı sorununun tamamen çözülmesi hedefleniyor.

  DEVAMINI OKU
 • RİZE İSTANBUL’A TAŞINDI

  Rize Dernekler Federasyonu`nun Rize Belediyesi’nin de destekleriyle organize ettiği 10. Rize Tanıtım Günleri İstanbul’da başladı. 20 ile 24 Eylül tarihleri arasında İstanbul Maltepe sahilinde sürecek etkinliklerde Rize’de ki kamu ve özel bir çok kuruluş yerini aldı.Tanıtım günlerinin açılış törenine Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da katıldı.Bak açılışta yapmış olduğu konuşmada, “Karadeniz gelişiyor. Rize’de bundan payını alıyor. Rize’de yüz yıldan fazla süren Ovit Tüneli tamamlanıyor. Lojistik, Organize Sayani Bölgesi projelerimiz devam ediyor. Çaykur yeni çay fabrikaları yapmaya devam ediyor.” dedi.Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap ise konuşmasında “Cumhurbaşkanımızın şehri, yağmurun çaya dönüştüğü şehir Rize’den selamlar getirdim” diyerek başlayarak, “Rize kabına sığmayan bir memlekettir.Rize kabına sığmayan bir memlekettir. Bu gün burada bunun en güzel anıtını görüyoruz. Rize artık çaydan sonra turizmiyle ön plana çıkan bir memleket olma yolundadır. Trabzon-Rize-Artvin destinasyonu oluşarak bu bölgenin önümüzdeki yıllarda turizmin parlayan yıldızı olacağı kesindir. Bizler de yerel yöneticiler olarak bu doğrultudaki yatırımlarımızı hızlandırıyoruz. Baştan Sayın Cumhurbaşkanımız ve milletvekillerimiz, il başkanımız, valimiz ve diğer bütün paydaşlarımızla birlikte bu doğrultuda çalışıyoruz. Rizemiz karadenizin parlayan yıldızı olacaktır. Tüm insanları Rize’yi görmeye davet ediyorum” diye konuştu.Merkezi İstanbul'da bulunan Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF)'in organize ettiği Rize Tanıtım Günlerinin bu yıl 10.su yapılacak. Yaklaşık 4 aylık bir titiz çalışma sonrası açılışı yapılan Rize Günleri Fuar Alanını binlerce kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Rize Valiliği'nin himayelerinde gerçekleşen 8. Rize tanıtım günlerine Rize'nin 11 ilçesi geniş stantlarla katılıp yörenin bütün kültürel argümanlarını sergiliyor. Maketlerden oluşacak olan Rize konağı, Rize evi, Değirmen, Kemer köprü, Rafting anı, Çay bahçesi, Teleferik gibi çalışmalar katılımcıların ilgisine sunuluyor. 10. Rize Günleri'nde, kent, yöresel tatları, kültürü ve doğal güzellikleriyle İstanbul'a taşındı.

  DEVAMINI OKU
 • BAŞKAN KASAP’TAN HİCRİ YILBAŞI MESAJI

  Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Hicri Yılbaşı dolayısıyla bir tebrik mesajı yayımladı. Başkan Kasap mesajında şu ifadeleri kullandı; “Hicri yıl başının 21 Eylül 2017 Perşembe günü hicri yılın ilk günü 1 Muharrem1439'dur. Hicret Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in (sallallahü aleyhi veselem) Mekke'den Medine'ye göç etmesini ifade etmektedir. Hicretle temiz toplum özlemi Medine'de gerçekleşmiş, bu dönem Asrı Saadet olarak tarihe geçmiştir. Miladi 622 yılında gerçekleşen bu hadise, İslam tarihinin dönüm noktalarından biridir. Rasül-i Ekrem, hicri takvimin ilk ayı olan muharrem ayını Allah'ın ayı olarak nitelendirip Ramazandan sonraki en faziletli orucun bu ayda tutulan oruç olduğunu ifade etmiştir. 1439 hicri yılınızı en içten dileklerimle tebrik eder, yeni yılın hanelerimize bereket, memleketimize ve tüm insanlığa huzur getirmesini dilerim” dedi.

  DEVAMINI OKU
 • KAHRAMANLIK GÜNÜ

  Kahramanlık Günü…19 Eylül Gaziler Haftası İlimiz Valilik tören alanında saat 10.00 ‘ da Rize Valiliği, Rize Belediye Başkanlığı ve Şehit Aileleri Derneği Rize Şubesi’ nin Atatürk Anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından günün anlam ve önemini belirten şiir ve konuşmalarla kutlandı.Kutlamaya İlimiz Valisi Erdoğan Bektaş , Belediye Başkan Vekili Sultan Yılmaz, Garnizon Komutanı Jn. Kd. Albay Hakan Dedebağı, İl Emniyet Müdürü Altuğ Verdi, Şehit Aileleri Dernek Başkanı Kemal Aksu, Gazilerimiz, STK Başkanları, Kamu Kurum ve Kuruluşlarımızın temsilcileri, Vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. İlimiz Gazileri adına, Kıbrıs Gazisi Mehmet Duman ve Türk Silahlı Kuvvetler Adına Jn. Yarbay Ümit Semerci, Gaziliğin önemine ilişkin konuşma ve Öğrencilerin şiir okuması ile sonlandırıldı. 

  DEVAMINI OKU
 • BAŞKANIMIZDAN GAZİLER GÜNÜ MESAJI

    Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap “Gaziler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkanımız mesajında şu ifadelere yer verdi:“Medeniyetimizin en seçkin vasıflarından olan gaza inancı ve anlayışı ülkemizin ve milletimizin ilelebet var olacağının kanıtıdır. Tarih boyunca nice savaşlar, çatışmalar yaşayan bu coğrafyanın insanları, istiklali ve istikbali için her daim tetikte olan bir milletin evlatlarıdır.Her Türk şehitlik ve gazilik onuruna kavuşabilmek için vatanı, milleti, bayrağı, soydaşları, dini ve kutsal değerleri için savaşır. Çünkü milli hasletimizde olan bu duyguların, Türk ulusu için vazgeçilmez bir anlamı ve önemi vardır.Dün olduğu gibi bugün de, aynı inançla, bu aziz vatanın birliği ve bölünmezliğine, ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız.Şehitlerimizin ruhlarını huzurlu kılmamız için, savaş arkadaşları olan gazilerimize hak ettikleri değeri vererek, onları her yerde ve her zaman onurlandırmalıyız. Bu vesileyle tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'e istiklal mücadelesindeki önderliğinden dolayı 'Mareşal' ve 'Gazi' unvanı verilişinin yıl dönümünü ve Gaziler Günü'nü en içten duygularımla kutluyorum. Tüm kahraman gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum."  

  DEVAMINI OKU

Soru ve Görüşleriniz