• AHİLİK, KÖKLÜ GELENEKLERİMİZDEN BİRİDİR

  Ahilik Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap, şu ifadeleri kullandı:“Ahilik, ticari ve sosyal hayatta güzel ahlak, doğruluk, alçak gönüllülük, kardeşlik, yardımseverlik, herkesin kendi sanatında yükselmesi ve gelişmesi gibi değerleri esas alır. Hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşmesidir. Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamındaki köklü geleneklerinden biridir.Günümüzün yükselen değerlerinin önemli bir kısmının özünde Ahiliğin temel ilkeleri yatmaktadır. Tüketici hakları, sivilleşme, kooperatifçilik, çeşitli mesleki kuruluşların varlığı gibi kavramları Batı’ya aktaran birikim, Ahilik kültürüdür. Medeniyet tarihine kültürümüzün armağan ettiği birçok değerden sadece biridir.Ahiliğin ilkeleri, sadece esnaf ve sanatkârları ahlaki ve felsefi prensipler etrafında birleştiren ilkeler değil, aynı zamanda evde, işte, toplumda mutluluğun temellerini oluşturan ilkelerdir. Anadolu'da kardeşliğin, birliğin ve toplumsal huzurun sağlanmasına öncülük etmiştir. Ahilik haftasında Ahi Evran-ı Veli’yi rahmet ve minnetle anıyor, esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere bütün halkımızın Ahilik haftasını en içten dileklerimle kutluyor, hayırlı bol kazançlar diliyorum.”

  DEVAMINI OKU
 • BAŞKAN KASAP’TAN YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI MESAJI

   Bu hafta eğitim-öğretime başlayan öğrencilere, öğretmenlere ve velilere yönelik olarak mesaj yayımlayan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap, yeni eğitim ve öğretim yılının eğitim camiası başta olmak üzere bütün ülkemize hayırlı olması dileğinde bulunarak, öğretmen ve öğrencilere başarılar diledi.Görev ve hizmetlerin yanı sıra eğitim, kültür-sanat ve sosyal faaliyetlere büyük önem verdiklerini belirten Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap, yayımladığı mesajında şunları dile getirdi:“2017-2018 Eğitim-Öğretim yılına başlayacak olmanın gururunu, sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz. Çocuklarımızın, çağın gereklerine göre yetiştirilmesi hususu, toplum olarak en fazla önem verilmesi gereken konudur. İyi yetişmiş bir nesil, ülkemizin en önemli sermayesidir. Güçlü ve kalkınmış bir Türkiye'nin yolu da eğitimden geçmektedir.Yeni eğitim-öğretim yılının, başta öğrenci ve öğretmenlerimiz olmak üzere bütün vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor, çocuklarımızdan hiçbir fedakârlığı esirgemeyen, her zaman onların yanında yer alan ailelerini, öğretmenlerini kutluyor, sevgili çocuklarımıza, gençlerimize başarılar diliyorum.”   

  DEVAMINI OKU
 • ATATÜRK’ÜN RİZE’YE GELİŞİNİN 93. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Rize’ye gelişinin 93. yıldönümü valilik tören alanında düzenlenen törenle kutlandı.Törene, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal, kurum amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.Atatürk anıtına çelenk bırakılmasıyla başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Konuşma ve şiirlerin yer aldığı kutlama programında Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap bir konuşma gerçekleştirdi.Başkan Kasap, törende yaptığı konuşmada, “Bu gün 17 Eylül. Atatürk’ün Rize’yi ziyaretinin 93. Yıldönümü. Kurtuluş savaşından yeni çıkılmış ve Cumhuriyeti ilan edeli bir yıl olmadan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Rize’yi ziyaret etmesi önemli bir noktadır. Bu, Rizeli hemşehrilerimiz için de önemli bir hatıra olarak kalmaktadır ve her yıl aynı gün Atatürk’ün Rize’ye gelişini kutlamaktayız. Tabii ki Rizeliler Kurtuluş Savaşında batı cephesinde çok büyük mücadeleler vererek o dönemde aynı zamanda Atatürk’ün dikkatini çekmiştir. Bu durum Cumhuriyetin kuruluşundan sonra Atatürk’ün Anadolu’ya yaptığı ziyaretlerde ilk ziyaret ettiği illerden birisinin Rize olmasına neden olmuştur. Rizemiz için kıvanç verici bu olay her zaman anılacaktır. Rize’de fahri hemşehri olarak kabul edilen Atatürk, her zaman mutlulukla anılmıştır.” ifadelerine yer verdi. Törenin ardından Müftü Mahallesi’nde bulunan Atatürk Evi ziyaret edildi. Burada Atatürk konulu fotoğraf sergisi gezildi.

  DEVAMINI OKU
 • 17 EYLÜL “ATATÜRK’ÜN RİZE’Yİ ZİYARETİ”

  17 EYLÜL “ATATÜRK’ÜN RİZE’Yİ ZİYARETİ” Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap, Atatürk’ün Rize’yi ziyareti yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkanımız mesajında şu ifadelere yer verdi:“17 Eylül 1924 tarihinde Hamidiye zırhlısı ile gelip, şehrimizi şereflendiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Rizeliler coşkun gösterilerle karşılamıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk burada Mataracı ailesine ait evde misafir edilmiş ve bugün o ev Atatürk müzesi olarak kullanılmaya devam etmektedir.Mustafa Kemal Paşa ve Rize insanını bu coğrafyada bir araya getiren, bu birlikteliğin gerçekleşmesinin temel amacı Türkiye’nin bütünlüğünü, milletin bağımsızlığını yeniden elde etmesi ve millet egemenliğine dayalı, bağımsız Türk Devleti’nin ebedi-müddet yaşaması ideali olmuştur.Rizeliler her zaman fahri hemşehrileri Atatürk’ün yanında durmasını bilmişlerdir. Bundan sonra da aynısını yapacağından kimsenin şüphesi olmasın.93 yıl sonra bugün, Türk milletinin tarih sahnesinden silinemeyeceğini bir kez daha çeşitli örneklerle yaşamış ve anlamış bulunmaktayız. Bu anlamda başta Atatürk olmak üzere vatan toprakları için canlarını, kanlarını feda eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, minnetle anıyoruz.”  

  DEVAMINI OKU
 • BAŞKAN KASAP, SEMT SAHALARINI İNCELEDİ..

  BAŞKAN KASAP,  SEMT SAHALARINI İNCELEDİ..Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Gençlerin daha iyi ortamlarda spor yapabilmeleri için çalışmaları devam eden semt sahalarını inceledi.Gündoğdu  ve Sahil parkı İslampaşa, Fener Mahallelerinde  yapımı devam eden semt sahalarında incelemelerde bulunan Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap,  Başkan Yardımcısı Coşkun Yeğen Park Bahçe Müdürü Işıl Tanyel Hatinoğlu ve görevlilerden semt sahalarının son durumu ve yapım süreci hakkında bilgi aldı.İncelemeler sırasında  bir açıklama yapan Başkan Kasap, “Özellikle gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzaklaştıracak ve spora yöneltecek çalışmalarımıza önem veriyoruz. Spor Toto Teşkilatıyla yaptığımız görüşmeler sonucuyla bize hibe olarak toplamda 1 buçuk milyon liralık, şehrimizin çeşitli bölgelerinde 17 semt sahası çalışmalarına devam ediyoruz. Bu yaz başı çalışmalarımız başladı. Önümüzdeki  bir buçuk ay içerisinde çalışmalarımızı tamamlamayı hedefliyoruz. Sahalarımızın amatör spora da katkı sağlamasını istiyoruz.  

  DEVAMINI OKU

Soru ve Görüşleriniz