• RİZE’NİN KENTSEL TASARIMI ELE ALINDI

  Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap’ın destekleriyle hazırlanan Rize 2053 Projesi kapsamında Rize Kentsel Tasarım Vizyonu projesi sunumu ve Kentsel-Kırsal Mekana Yeniden Bakış adlı sunum Rize Belediyesi Meclis Salonu’nda yapıldı.Prof. Dr. Güzin Konuk tarafından Rize Kentsel Tasarım Vizyonu konusunda bilgiler aktarıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da belirttiği üzere “Dikey değil, yatay mimari” üzerine çalışmalarında yoğunlaştıklarını belirten Konuk, Rize’nin denizle ve ırmaklarla olan bütünlüğünün zenginleştirilerek arttırılması gerektiğini ifade etti.Doç. Dr. Hürriyet Öğdül tarafından ise köy tasarım rehberleri konusunda bilgiler verildi. Öğdül dünyada ve ülkemizde olan köy tasarımları örnekleri üzerinden yapılan çalışmaları aktardı.Sunumlar karşılıklı soru cevap olarak tamamlandı.Toplantıya dinleyici olarak Rize Valiliği, Rize İl Özel İdaresi, Rize Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği DOKAP, DOKA, STKlar, meclis üyeleri, meslek odası temsilcileri, RTEÜ Güzel Sanatlar , Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Temsilcisi, kent konseyi ve ilgili kurum temsilcileri katıldı.

  DEVAMINI OKU
 • YAŞLILAR EN BÜYÜK HAZİNEMİZDİR

  Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap, Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. “Yaşlılarımıza gösterdiğimiz sevgiyle genç kuşağa örnek olmayı başardığımız ölçüde yaşlandığımızda saygıyı hak edebileceğiz.” ifadelerini kullanan Belediye Başkanımız yayımladığı mesajında şunları dile getirdi:“Bizleri bu günlere ve geleceğe hazırlayan yaşlılarımız için hayatı kolaylaştırmak ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak, onlara gereken saygıyı ve ihtimamı göstermek, toplum olarak hepimizin görevidir. Onlar toplumumuzun bugünlere gelmesinde büyük emeği ve çabası olan en büyük hazinemizdir.Yaşlılarımız, yaşanmışlıklarıyla geçmişimiz; örnek aldığımız tecrübeleriyle geleceğimizdir. Onlar örfümüz, âdetimiz, geleneklerimiz ve hoş sohbetlerimizdir. Onlara verdiğimiz değerler ile geleceğimizi yeniden kuracağız.  Bu duygularla tüm büyüklerimizin “Dünya Yaşlılar Günü”nü kutlarım. Kendilerine huzur içerisinde sağlıklı ömür dileyerek, ellerinden öper, sevgi ve saygılarımı sunarım.”

  DEVAMINI OKU
 • BAŞKANIMIZDAN DÜNYA MİMARLAR GÜNÜ MESAJI

  Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap, Dünya Mimarlar Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Mimarinin şehir kültürünü yansıtan en büyük güç olduğunu ifade eden Belediye Başkanımız yayımladığı mesajında şunları dile getirdi:Çok kültürlülüğün, tarihi ve doğal çevrenin, kent dokusunun korunması, kültürler arası saygınlığın korunması ve yaşatılması, yapılan eserlerin gelecekte unutulmaz bir eser ve marka olması için mimarlarımıza büyük görevler düşmektedir.Ülkemizin ve dünyanın her köşesini ortaya koydukları eserlerle adeta ilmek ilmek dokuyan, ülkenin mimari kimliğini nakşeden, mimari eserlerle milletin kültürel dokusunu kayıt altına alan mimarlarımıza çok şey borçluyuz.Tarihle bağlarımızı koruyup, geçmişin güzelliklerini geleceğe aktaran mimarlarımızın önderliğinde daha iyi bir Rize, daha iyi bir yaşam, daha iyi bir gelecek en büyük temennimizdir.Mimarlık tarihimizin ve hatta dünya mimarlık tarihinin en meşhur ve en önemli şahsiyetlerinden olan Mimar Sinan, dünya yapı sanatının şüphesiz en büyük ustası ve baş mimarımızdır. Bu vesile ile tarihi birikim ve değerlerimizi harikulade görsellere çevirerek anıtsal yapılara imza atan Mimar Sinan’ı da rahmetle ve şükranla yâd ediyorum. Mimarlığın dünya ve insanlık için öneminin bir kez daha algılandığı bu günde, çalışmalarında sağlık, başarı ve mutluluk dolu bir yaşam dileyerek tüm mimarlarımızın gününü kutluyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.

  DEVAMINI OKU
 • BAŞKANIMIZDAN AŞURE GÜNÜ MESAJI

  Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap, Muharrem ayı ve Aşure Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkanımız mesajında şu ifadeleri kullandı:“İslam dininde kıymetli aylardan birisi olan ve hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem Ayı, bünyesinde önemli olayları barındırmaktadır. Peygamberimiz (s.a.v) tarafından Şehrullah (Allahın Ayı) olarak tanımlanmış, Cenabı Allahın ilahi bereket ve feyzinin, Rabbani ihsan ve kereminin bol bol müminlere ihsan edildiği mübarek bir aydır.İslam tarihinde dönüm noktası sayılabilecek olayların yaşandığı önemli bir ay olan Muharrem Ayı; içerisinde paylaşmanın, şükretmenin, bir arada olmanın, bereketin adı olan Aşûre Günü’nün ilahi bereket ve feyzinin yanı sıra, 'Zulme boyun eğmeyen, adaletten ve doğruluktan ayrılmayan Peygamberimizin sevgili torunu Hz. Hüseyin'in şehit edilmesi hüznünü de barındırmaktadır.Aşûre, asırlardır hak ile batıl arasında bir hesaplaşma ve din yolunda candan geçme, fedakârlık sergileme günü olarak bilinen bir gündür. Allah âşıklarının kalplerinde her zaman yanacak bir meşaledir. Asırlar öncesinde doğruluk dürüstlük ve adalet için dökülen kanlar bugün halen dökülmekte, varlığımızı ve birliğimizi bozmak isteyenlere karşı kutlu mücadelemiz devam etmektedir. Cenab-ı Allah bizleri birlikten, beraberlikten, iyilikten, güzellikten ayırmasın. Bu vesile ile başta Kerbela şehitleri olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anarken, Muharrem Ayının, Rizemizin yanı sıra bütün memleketimizde birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızın daha da pekişmesine, dünya üzerinde barış, huzur ve mutluluk tohumlarının yeşermesine, gözyaşı, zulüm ve yaşanan olumsuzlukların sona ermesine vesile olmasını yüce Rabbimden diliyorum.”

  DEVAMINI OKU
 • BAŞKAN KASAP, ÜÇ BİN KASE AŞURE İKRAM ETTİK…

  BAŞKAN KASAP, ÜÇ BİN KASE AŞURE İKRAM ETTİK…Rize Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak yapılan Aşura ikramı Tuzcuoğlu Memişağa parkında yapıldı. Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, “bu kıymetli günde vatandaşlarımıza 3000 kase Aşure ikram ettik” dedi.Hicri yılbaşının başlangıcı kabul edilen Muharrem ayının 10’uncu günü olan Aşure Günü’nde Vatandaşlara seslenen Başkan Kasap; “Bizler sadece yol su kanalizasyon ve benzeri faaliyetleri yapmanın yanında insan odaklı değerlerimizi özümsemiş ve bu doğrultuda çalışmalarımızı ortaya koyan bir bakış açısı da sergiliyoruz. Bu güzel günleri hep birlikte yad etmenin gayreti içerisinde oluyoruz”dedi. Aşure İkramı programına; Garnizon Komutanı  P.Yarbay H. Rahmi Helvacı, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Kazancı, İl Müftüsü İsmail Yalçın, Kent Konseyi Başkanı Sadullah Köse, Belediye Meclis üyeleri, Mahalle Muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

  DEVAMINI OKU

Soru ve Görüşleriniz