01.03.2018 17:25
 “2 MART 1918 TARİHİNDEN BERİDİR VATANIMIZIN VE ŞEHRİMİZİN MUHAFAZAKÂRLARIYIZ.”

Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Rize’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü yürekten ve tarifi imkânsız bir gururla kutladığını belirterek bir mesaj yayımladı. Başkan Kasap mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Milletimizin bağımsızlıktan asla vazgeçmeyeceği bir kez daha tüm dünyaya gösterilmiş, 2 Mart 1918 yılında, Rize’miz işgalcilerden temizlenmiştir.

Şehrimiz,  Türk milletinin eline geçtiği yıllardan günümüze kadar, ülkemizde görülen her önemli vatan meselesinde Türk milletinin yüz akı ve yürek güveni olmuştur.

Tarihimizin öğrettiği ilk hakikat bu vatanı kurmanın kolay olmadığıdır. Üstünde bugün rahatça gezindiğimiz bu topraklar, şehitlerimizin kanlarıyla vatanlaştırdığımız topraklardır. Rize yıllardan beridir en seçkin yiğitlerini, devlet adamlarını, komutanlarını, üstüne titrediği zekâları, ilim, fikir ve gönül adamlarını buralarda eritmiş, buralardan Anadolu’ya akıtmıştır. İstiklal ve hürriyet bizler için uğrunda ölünecek önemli ve vazgeçilmez kavramlardır. Rizeli; vatanı, bayrağı, ezanı için gözünü hiç kırpmadan seve seve canını feda eder. İşte bu nedenledir ki 2 Mart; Rizeliler için İstiklal, Hürriyet, Cumhuriyet ve Demokrasi demektir. 2 Mart 1918 tarihinden beridir vatanımızın ve şehrimizin muhafazakârlarıyız.

Tarihi şan ve şerefle dolu bu mübarek şehirde sizlerin hizmetkârı olarak çalışmalarımıza tüm hızla devam ediyoruz. Yaşanabilir, doğası, çevresi, bölgesi ve ülkesiyle uyum içerisinde olan bir Rize’yi sizlerin dua ve desteğiyle hep birlikte inşa ve ihya ediyoruz. Rize’nin evladı olmaktan ve doğup büyüdüğüm bu topraklarda sizlere hizmet etmekten onur ve gurur duyuyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle Rize’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü kutluyor ve 100 yıl önce özgürlük, bağımsızlık ve kurtuluş için şahadet şerbetini içen tüm şehitlerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyorum. Allah nice 100 yıllar kutlamayı nasip etsin bu kadim şehre.”

Soru ve Görüşleriniz