01.03.2019 16:07
BAŞKAN KASAP’TAN,  ‘RİZE’NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 101. YIL DÖNÜMÜ’ MESAJI

Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, 2 Mart Rize’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümünü yürekten ve tarifi imkânsız bir gururla kutladığını belirterek bir mesaj yayımladı. Başkan Kasap mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Geçmişte olduğu gibi bugün de bu tarihi şehir; stratejik öneminden, tarihi, dinî ve siyasî cazibesinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Şehrimiz, ezelden beri ülkemizde görülen her önemli vatan meselesinde Türk milletinin yüz akı ve yürek güveni olmuştur.

Milletimizin bağımsızlıktan asla vazgeçmeyeceği bir kez daha tüm dünyaya gösterilmiş, 2 Mart 1918 yılında, Rize’miz işgalcilerden temizlenmiştir.

Tarihimizin öğrettiği ilk hakikat bu vatanı kurmanın kolay olmadığıdır. Üstünde bugün rahatça gezindiğimiz bu topraklar, şehitlerimizin kanlarıyla vatanlaştırdığımız topraklardır. Rize yıllardan beridir en seçkin yiğitlerini, devlet adamlarını, komutanlarını, üstüne titrediği zekâları, ilim, fikir ve gönül adamlarını buralarda eritmiş, buralardan Anadolu’ya akıtmıştır. İstiklal ve hürriyet bizler için uğrunda ölünecek önemli ve vazgeçilmez kavramlardır. Rizeli; vatanı, bayrağı, ezanı için gözünü hiç kırpmadan seve seve canını feda eder. İşte bu nedenledir ki 2 Mart; Rizeliler için İstiklal, Hürriyet, Cumhuriyet ve Demokrasi demektir. 2 Mart 1918 tarihinden beridir vatanımızın ve şehrimizin muhafazakârlarıyız.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Rize’ye teşrifleri günün anlam ve önemini daha da artırarak hepimizi onure etmiştir. Bu vesileyle, tarihi şan ve şerefle dolu bu mübarek şehirde sizlerin hizmetkârı olarak görev almamı sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımıza bir kez daha teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Doğup büyüdüğüm bu topraklarda sizlere hizmet etmekten her zaman onur ve gurur duydum, duymaya devam edeceğim.

Bu duygu ve düşüncelerle kadim şehir Rize’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümünü kutluyor ve 101 yıl önce özgürlük, bağımsızlık ve kurtuluş için şahadet şerbetini içen tüm şehitlerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyorum.”

Soru ve Görüşleriniz