04.08.2021 17:28
BAŞKAN RAHMİ METİN, DERE ISLAH VE YOL ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEYEREK BİLGİ ALDI…

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin beraberinde teknik ekibiyle birlikte devam eden dere ıslah çalışmaları ve yol genişletme çalışmalarını yerinde inceleyerek DSİ Rize Şube Müdürü Sinan Yıldız ve Karayolları Bölge Müdürü Mehmet Aşık’tan bilgi alarak yerinde istişarede bulundu.

Çamlıbel, Gülbahar ve Portakallık mahallelerinden geçen dere yataklarında devam eden ıslah çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Rahmi Metin, daha sonra yol çalışmalarının devam ettiği bölgeleri gezerek sahada bulunan ekiplerden bilgiler aldı.

Mahallelerde karşılaşmış olduğu vatandaşlarla da hasbihalde bulunan Başkan Rahmi Metin çocuklara oyuncak hediye etti.

İnceleme programının ardından bir değerlendirmede bulunan Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin; “DSİ ile birlikte Rize Belediyesi olarak 1 yıldır yürütmüş olduğumuz dere ıslah çalışmalarımızı çalışmalarımızı yerinde inceleyerek takibinde bulunduk. Şehrimiz içerisinde akan irili ufaklı dere ve ırmaklarımızın bir kısmında dere ıslah çalışmalarımız devam ederken, bir kısmına da ıslah çalışmalarına başlamak üzere ilgili müdürlüklerimizle birlikte yerinde istişarede bulunduk. Çamlıbel mahallemizden akan derede başlatmış olduğumuz ıslah çalışması kapsamında taşkınları önleyici önlemler alarak yukarı kısmında tersip bendi yapılmasıyla birlikte yağışlı havalarda gelebilecek olan rusubatı engellemek için gayret gösteriyoruz. Paşakuyu deremizde daha önce benzer çalışma yaparak ne kadar önemli bir çalışma olduğunu yaşanan yağışlarda gördük ve yukarıdan gelen rusubatı engellediğini aşağıya sadede suyun indiğini gözlemledik. Bununla birlikte yine Gülbahar ve Portakallık Mahallelerimizde devam eden dere ıslah çalışmalarımızı da yerinde inceledik. Bu ve benzeri çalışmalar şehrimiz için önemli olduğunun bilinciyle yürütmüş olduğumuz çalışmalarda Çiftekavaktan Taşlıdere arasındaki irili ufaklı ırmakları şehir merkezinden yukarıya doğru ne kadar genişletirsek rusubat engelleyici bentlerle desteklersek bir o kadar sade suyun akışını sağlayarak tıkanmaların önüne geçmiş oluruz. Bunlar Rize’nin görünmeyen ancak hayati öneme sahip geçmişte yaşanan su baskınlarının önleyecek çalışmalar” dedi.

Başkan Rahmi Metin; “Ayrıca sahada yürütmüş olduğumuz inceleme programımız dahilinde bir çok mahallemizde yürütmüş olduğumuz yol genişletme çalışmalarımızın takibinde bulunarak inceleme yaparak sahadaki ekiplerimizden gelinen son durumla ilgili bilgiler aldık. Büyük bir kısmı tamamlanan Kavaklı, Halatçılar ve Kale mahallelerimizi kapsayan yol güzergahında altyapı yenileme, yol genişletme, duvar ve betonlama çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Başkan Metin konuşmasında, Bununla birlikte Dağsu mahallemizden Ekmekçiler mahallesi Isırlık Tabiat Parkı’na uzanacak olan yeni yol çalışmasını Karayolları bölge müdürümüzle birlikte inceledik. Turizm anlamında da öneme sahip bu bölgede yürütülen gayretli çalışmalar neticesinde vatandaşımızı Isırlık Tabiat Parkına daha konforlu bir yoldan ulaştırmayı hedefliyoruz şeklinde ifadelere yer verdi.

Soru ve Görüşleriniz