09.08.2023 12:55
EKREM ORHON ÖLÜMÜNÜN 40. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

Rize Belediyesi eski Başkanı merhum Ekrem Orhon’un vefatının 40. yıldönümü dolayısıyla il protokolü ve vatandaşların katılımıyla kabri başında anma merasimi düzenlendi.

Rize Belediyesi tarafından, Ekrem Orhon’un Rize Kalesi’nde bulunan kabri başında düzenlenen anma  merasime, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Vali Vekili Gülhani Ozan Sarı,İl Genel Meclis Başkanı Sabit Karafazlı, İl Müftüsü Naci Çakmakçı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Esra Alemdaroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, kamu kurum temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, aile yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Merhum Rize Belediye Başkanı Ekrem Orhon’un kızı Çayhan Orhon Dervişoğlu’nun günün anlamına yönelik yapmış olduğu konuşmasının ardından anma programında protokol konuşmaları yer aldı. Katılımcıların konuşmalarının ardından anma merasimi dua ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin yaptığı konuşmada Ekrem Orhon’un eserleri ve fikirleriyle tarihte izler bıraktığını vurguladı.

Başkan Rahmi Metin, “Ekrem Orhon, ömrünü Rize’ye hizmet için adamış, son nefesine kadar Rize’nin geleceğini düşünmüştür. Büyük düşünüp, büyük işler başarmıştır. Ekrem Orhon’un kişilere yakınlığı, sempatisi, sevgisi, her insanı saygıyla ve içtenlikle karşılaması, büyük-küçük ayırmadan engin ilgi ve tevazusu, yardımseverliği, önderliği, hizmet anlayışı ve birçok üstün meziyeti ona Baba Reis ismini kazandırmış ve gönlümüzde bu şekilde yer edinmiştir. Deniz dolgusu ile Rize’ye kazandırmış olduğu alan üzerinde ömrünü tamamlamış olan işyerleri kentsel dönüşümle yenilenmekte olup çok yakın zamanda hizmete devam edecekler. Yine en önemli hizmetlerinden bir diğeri Çay İşletmeleri Genel

Müdürlüğünün ilimizde olmasını desteklemesi, her tarafta arsa aranırken Çaykur’un Rize’de kalmasını sağlamasıdır. Ömrü boyunca Rize’yi, sahil yolunu, limanı ve Ovit yolunu düşünen, plan projeler yapan rahmetli Büyük Reis o kadar ileri görüşlüydü ki o zamanlardan denizi göstererek;

 “Bakın, bir gün uçakları buraya indireceğim” diyordu. Ömrü yetmese de öngörüsüyle ilham verdiği her bir proje adım adım gerçekleşiyor. Hayallerinden biri olan havalimanı, eşsiz mimarisi ve ileri mühendislik teknolojileriyle hayata geçirilmiş olup 3 milyon yolcu kapasitesiyle hizmet vermektedir. Bölgeye çok ciddi anlamda değer katacak, istihdam sağlayacak olan İyidere Lojistik Liman Projesi bölgede ticaretin can damarı olacaktır. Çay çöpünden ürettiğimiz mangal kömürü, içme suyunun debisinden faydalanarak ürettiğimiz elektrik ile kentsel dönüşümlerimiz, rekreasyon alanlarımız, sosyal tesislerimiz ve birçok projemiz ile Rize yenileniyor, Rize büyüyor, Rize gelişiyor…

Rize için eşsiz bir değer olarak gönüllerde yaşatacağımız merhum Ekrem Orhon’u, ölümünün 40. yıl dönümünde saygıyla, sevgiyle anıyor bu vesileyle 1924’ten bugüne Rize’mize hizmet etmiş tüm Belediye Başkanlarımıza şükranlarımızı sunuyorum. Ölenlere rahmet, hayatta olanlara sağlık, mutluluk diliyorum” dedi.

Anma merasimi Rize İl Müftüsü Naci Çakmakçı’nın duasının ardından son buldu.

Soru ve Görüşleriniz