17.08.2021 15:00
MENFEZLERİ TIKAYAN RUSUBAT TERSİP BENTLERİYLE ÖNLENİYOR...

Son günlerde yaşanan yoğun yağışlarda Rize şehir merkezinden geçen menfezlerde su taşkınlarının yaşanmaması dikkatleri yapılan dere ıslah ve tersip bendi çalışmalarına çevirdi.

Geçtiğimiz yıllarda özellikle Paşakuyu ve Dalyan bölgelerinde yaşanan su taşkınları sonucu yaşanan maddi zararlı afetlerin önlenebilmesi adına geçtiğimiz yıl DSİ ile Rize Belediyesi’nin işbirliğiyle şehir merkezinden geçen dere yataklarında başlatılan dere ıslah ve tersip bendi çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Bir yandan çalışmalar devam ederken diğer yandan ise yapılan tersip bentleri yukarıdan gelen balçık ve ağaç gibi kaba malzemenin aşağıya inmesini önlüyor.

Rize’de ilk olarak Paşakuyu deresinde yapılan tersip bendinin bir benzeri Dalyan deresinde yapılırken, bununla birlikte Çamlıbel, Gülbahar, Portakallık ve İslampaşa mahallelerinden geçen irili ufaklı dere yataklarında bulunan kapalı menfezler yeniden ele alınarak ıslah çalışmasıyla genişlik ve yüksekliği iki katına çıkartılıyor. İçerisinde iş makinesinin de rahatlıkla temizlik yapabileceği şekilde yeni menfezler yapılarak dere yatakları güvenli hale getiriliyor.

Rize Belediyesi tarafından menfez temizliklerinin de düzenli yapıldığı Rize’de, yapılan tersip bentlerinin arkasında biriken balçık ise iş makineleriyle alınıyor. Yapılan çalışmalar neticesinde yağış anında bent ve ızgaralar sayesinde yukardan gelen balçığın bent arkasında kaldığı ve sadece suyun menfezlere indiği gözlemleniyor. Şehirde bulunan irili ufaklı dere yataklarına yönelik başlatılan bu çalışmayla su taşkınlarını ve afetleri en aza indirilmesi hedefleniyor.

Soru ve Görüşleriniz