20.08.2020 16:57
RİZE BELEDİYESİ’NDEN BOSNA’YA TÜRKÇE SINIFI

Rize Belediyesi, farklı bir projeye daha imza attı. Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğiyle Bosna Hersek’in Zenica şehrine Türkçe sınıfı açılıyor.

Rize Belediyesi’nin de üyeleri arasında yer aldığı Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliğiyle, Bosna Hersek'in faklı şehirlerinde daha önce 23 adet "Türkçe Sınıfı" yaptırılarak faaliyete geçirilmişti.

Balkan ülkesi Bosna Hersek'te Türkçe’nin yaygınlaştırılması adına ve daha önce kurulan sınıflara ülkede daha çok ihtiyaç duyulduğunun tespit edilmesinin ardından ülkenin farklı il ve ilçelerinde yaptırılan Türkçe sınıflarına ilave olarak Doboj İstok, Donji Vakuf, Konjic, Srebrenik ve Zenica şehirleri öncelikli olmak üzere ülkenin bazı il ve ilçelerinde Türkçe sınıfı oluşturulmasının faydalı olabileceği düşünüldü.

Türkçe’nin Balkan ülkesi Bosna Hersek’te yaygınlaşması ve oradaki çocukların Türkçe’yi modern sınıflarda öğrenerek konuşabilmesi her iki ülke arasındaki ilişkinin daha da güçlenmesi açısından faydalı olacağı değerlendirildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin; ‘Rize Belediyesi ve Rize isminin Bosna Hersek’te Zenica şehrinde ve bir okulda bilinmesi, yazılı hale gelmesi bizi de mutlu edecektir’ dedi.

Bu manada, Türk Dünya Belediyeler Birliği’nden (TDBB) gelen talep üzerine yeni yapılacak olan sınıflara katkıda bulunmak üzere Rize Belediye Meclisince karar alınıp gerekli işlemeler başlatıldı.

Soru ve Görüşleriniz