06.10.2020 15:24
RİZE’DE SIFIR ATIK KAMPANYASIYLA EVSEL ATIKLAR HEDİYEYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ…

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sn. Emine Erdoğan hanımefendi tarafından himaye edilen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Sıfır Atık’ Kampanyası şehrimizde sürdürülüyor.

Rize Belediyesi çevre bilincinin topluma yansıması, yarınlarımızın geleceği olan çocuklarımıza, çevre ve doğasıyla daha temiz bir Rize bırakabilmek için Sıfır Atık Projesini şehirde uygulamaya devam ediyor. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimizin destek ve katılımıyla başlayan “Rize Senin” projesine katılım her geçen gün daha da artıyor.

Proje ile şehrimizdeki Kâğıt, Cam, Plastik, Metal, Atık Pil, Atık Yağ, Elektronik Atık ve Tekstil Ürünlerini geri dönüştürerek ekonomiye katkı sağlanıyor.

Rize Belediyesi’nin organizesinde 2019-2020 Eğitim - Öğretim yılında ‘Rize Senin’ projesiyle ilkokul, ortaokul, lise ve anaokullarında toplamda 51 okul, 25000 öğrenciye Sıfır Atık eğitimleri verilmiş olup kampanya okullarımızda devam ediyor.

2019-2020 Eğitim–Öğretim yılında okullarımızda gerçekleştirilen Sıfır Atık Kampanyası süresince öğrencilerimiz, velilerimiz ve öğretmenlerimizin de desteği ile toplamda, 1.500 kg atık pil,  24.050 kg elektronik atık, 21.625 parça atık giysi, 1.365 lt atık yağ toplandı.

 Proje çerçevesinde kampanyaya destek veren okullarımıza ve katılım sağlayan öğrencilere hediyeleri düzenlen törenle verildi.

Kurtuluş İlköğretim Okulu bahçesinde sosyal mesafe ve maske kuralına uygun şekilde tertiplenen ödül törenine Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Milli Eğitim Müdürü Engin Emen, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Serkan Savaş, okul müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

Törende bir konuşma gerçekleştiren Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Sıfır Atık Projesi’nin bir anlamda sıfır çöp olduğuna vurgu yaparak konuyla ilgili belediye çalışmalarını dile getirdi.

Başkan Metin; “Sıfır atıkta ilk önce israf etmemeyi öğrenmemiz lazım ve evimize giren malzemeyi ihtiyacımız olması gerektiği kadar almamız, bu kültürle hareket etmemiz gerekmektedir. Tüketimin ardından da oluşan evsel atıklarımızı ayrıştırarak atmamız önemlidir. Bugün ilimizde köylerimizde dahil 170 ton atık toplanıyor. Rize Belediyesi olarak salarha yolu üzerinde oluşturduğumuz atık toplama ve ayrıştırma merkezinde toplanan bu 170 ton atığın içerisinden Kâğıt, Cam, Plastik, Metal ve benzeri malzemeyi ayıklayarak geri dönüşüme kazandırıyoruz. Böylece bölgeye gönderdiğimiz çöpün tonajını düşürerek oraya ödediğimiz toplam çöp bedelinin 145 milyon tl sini belediyemizin kasasına kalmasını sağlıyoruz. Yapılan bu tasarruf yine halkımıza başka alanlarda hizmet olarak geri dönüyor. Gelişi güzel atmış olduğumuz her atık yarın yine bir yerden tekrar kaşımıza çıkacaktır. Bu yüzden gençlerimiz ve ailelerimiz bu konuda daha bilinçli olması lazım. Özellikle şu sokaklarımıza atılan sigara izmariti konusunda daha hassas davranmalıyız. Atanları uyarmalıyız. İzmaritler için şehrimizde kutular yerleştirmemize rağmen bir türlü bunun önüne geçemiyoruz. Belediye neden burayı temizlemiyor demekten öte, birazda kirleten olarak dikkat etmemiz gerekiyor. Temizlemek belediyemizin görevi ancak, kirletmemek hepimizin görevidir. Kirletmessek daha temiz bir Rize olur. Geri dönüşüm konusunu şehrimizde tamamen yaygınlaştırabilirsek hem ilimize hemde ülkemize önemli derecede katkı sağlamış olacağız. Bu anlamda projede emeği olan tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Rize Valisi Kemal Çeber yapmış olduğu konuşmada, “1 ton kağıt’ın 17 tane çam ağacını kurtardığını, 1 litre atık yağ’ın ise  1 milyon litre suyu kurtardığını ve bu anlamda geri dönüşümün çok önemli olduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti.  Hafta sonları yaylalara inceleme amaçlı gidiyorum ve buralarda aşırı derecede gelişi güzel çöplerin atıldığına şahit oluyorum. Bu çok üzücü bir olay olmakla beraber , vatandaşlarımızdan bu konuda daha hassas davranmalarını rica ediyor, sıfır atık projesi konusunda emek gösteren büyük küçük herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından kampanyaya destek veren okullara leptop, masa tenisi takımı, topseti, öğrencilere ise bisiklet hediyeleri Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Milli Eğitim Müdürü Engin Emen, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Serkan Savaş ve Salarha Belediye Başkanı Hasan Kara tarafından takdim edildi.

 

Soru ve Görüşleriniz