18.12.2023 18:15
SIFIR ATIK PROJESİ 2023-2024 YILI KAMPANYA AÇILIŞ TOPLANTISI RİZE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ…

“Rize Senin”  sloganıyla Rize Belediyesi tarafından paydaş kurumlarla beraber şehrimizde yürütülen Sıfır Atık projesi’nin 2023-2024 yılı kampanya açılış programı Rize’de yapıldı.

Sıfır Atık kampanya açılış programına Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ali Serkan Savaş ve okul müdürleri katıldı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan hanımefendi tarafından himaye edilen “Sıfır Atık” projesi kapsamında şehrimizde Rize Belediyesi tarafından çevre bilincinin topluma yansıması için çalışmalar her yıl aralıksız devam ediyor.

İlimizde yürütülen çalışmalar çerçevesinde Kağıt, Cam, Plastik, Metal, Atık Pil, Atık Yağ, Atık Lastik, Elektronik Atık ve Tekstil Ürünleri geri dönüştürerek ekonomiye kazandırılmasına katkı sağlanıyor.

2019 yılından itibaren son dört yılda Sıfır Atık “Rize Senin” sloganıyla ilkokul, ortaokul, lise ve anaokullarında 77.000 öğrenci, 154.000 veliye çevre ve sıfır atık eğitimleri verildi. Kampanya dahilinde 159.000 konut, 8879 adet işyerine ulaşıldı.

Okullarda gerçekleştirilen Sıfır Atık kampanyası sürecinde öğrencilerimiz, velilerimiz ve öğretmenlerimizin de desteğiyle son dört yılda; 6030 kg atık pil, 15.742 kg elektronik atık, 118.240 parça atık giysi, 8100 lt atık yağ, 115.000 kg ambalaj atığı toplanarak geri dönüşüme kazandırıldı.

Bu kapsamda, kampanya sonucunda atık pil, elektronik atık, ambalaj atığı, toplayan okullarımıza 513 bisiklet, 126 adet top seti, 18 adet laptop, 53 adet yazıcı, 60 adet tablet, 15 adet masa tenisi takımı, 22 adet satranç takımı dağıtıldı.

Kampanya açılış programında selamlama konuşması gerçekleştiren Rize Belediye Başkanı Rahmi, Metin sıfır atık projesinin önemine değinerek çocuklarımızı ve yetişkin her bir bireyimizin bu konuda duyarlı olmasını ve kampanyaya destek vermelerini dile getirdi. Başkan Rahmi Metin, Rize Belediyesi olarak da ilgili paydaş kurumlarla birlikte çeşitli farkındalık ekinliklerine yer verildiğini ve sıfır atık projesi kapsamında şehrimizde ciddi anlamda atığın geri dönüşüme kazandırıldığını ve kazandırılmaya devam edildiğini ifade etti.

Düzenlenen toplantının ardından Rize Valisi İhsan Selim Baydaş ve  Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, okul müdürleriyle birlikte Şevket Yardımcı İlkokulunu ziyaret ederek Rize Belediyesi tarafından hazırlanan boyama kitabı ve boya kalemlerini sınıfları gezerek öğrencilere takdim ettiler. Çocuklarımıza çevre bilincini ve temiz bir yaşamı aşılayacak şekilde hazırlanan boyama kitapları öğrencilerin ilgisini çekerek beğenilerini topladı.

 

Soru ve Görüşleriniz