15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı ProjesiProje Durumu   :  Tamamlanan
Yapım Yılı   :  -

“Meydanlar, şehirlerin kalbidir.” vizyonu ile oluşturulan 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı Projesi ile beraber şehrimizde vatandaşlarımızın hoşça vakit geçirebileceği ve rahat nefes alabileceği bir meydan oluşturulmuştur.15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı Projesinin üst kısmında rekreasyon alanı, alt kısmında ise 608 araçlık otopark alanı oluşturulmuştur. Yapılan otopark sayesinde şehrimizin en önemli sorunlarından biri olan otopark ve trafik sorununa da çözüm üretilmeye çalışılmıştır.

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE CUMHURİYET MEYDAN ANITI

15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı Projesi kapsamında ayrıca 3 bölümden oluşan bir anıt yapılmıştır.

Bu bölümler;1 bölüm: Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde; kadını ile ,erkeği ile,askeri ile zor şartlarda ve kahramanca verilen kurtuluş savaşı mücadelesini ifade eden kabartma figürlerin yer aldığı kompozisyondan oluşmaktadır Ayrıca bu kompozisyonda yöresel kıyafetli asker figürü de yer almaktadır.2.Bölüm: 15 temmuz hain darbe girişimine karşı ; Halkımızın topyekün olarak ,Sayın Cumhur Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Önderliğinde verdiği kahramanca mücadeleyi ifade eden kabartma figürlerin yer aldığı kompozisyondan oluşmaktadır. Ayrıca bu kompozisyonda ,15 temmuz hain darbe girişimine karşı kahramanca mücadele eden ve simge haline gelen Ömer Halisdemir figürü de yer almaktadır. Kompozisyonun bitiminde ise Sayın Cumhur Başkanımızın: Tek Millet,Tek Bayrak,Tek Vatan, Tek devlet sözü ve imzası yer almaktadır.3. Bölüm : 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı Halkımızın kahramanlıklarını ve zaferini ifade eden figürlerden oluşmaktadır.Son kısımda ise : Türk halkının birlik ve beraberliği sayesinde Bayrağımızın ebediyete kadar dalgalanacağını – Adeta Gazi Mustafa Kemal’in: ‘Tükiye Cumhuriyeti ilel ebet payidar kalacaktır’ sözünün tecellisini ifade eden, bayrağımızı göklere yükselten kabartma kompozisyon yer almaktadır.


SOSYAL TESİS
15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı içerisinde bulunan bina içerisinde belediyemiz tarafından işletilecek bir sosyal tesis yapılmıştır. Bu sosyal tesisin üzerine ise simülasyon helikopteri yapılmış olup helikopterin içerisine şehrimize gelen yerli ve yabancı turistler için tanıtım çalışmaları yapılmaktadır.

Proje kapsamında simülasyon helikopterinin sosyal tesis üzerine yerleştirilmesi çalışması tamamlanmıştır.  Tesis içerisindeki inşaat çalışmaları ise tamamlanarak hizmete açılmıştır.

Soru ve Görüşleriniz