04.10.2018 09:10
RİZE BELEDİYE’SİNDEN ETİKET FİYATI DENETİM

Rize Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince, Fiyat Etiketi Yönetmeliği ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 54. Maddesi gereği, Rize’de fiyat etiketi denetimleri çerçevesinde işletmelere yasal işlem uygulanıyor.

İlimizde işletmelerin haksız fiyat artışı yapmalarının önüne geçilebilmesi için ve tüketici hakkının korunmasına yönelik Rize Belediyesi tarafından yapılan denetimlerde, karşılaşılan söz konusu usulsüz artış uygulayan işletmelere denetimler çerçevesinde tutanak tutularak yasal işlem yasal işlem başlatılıyor.

Konuyla ilgili Rize Belediyesi Zabıta Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, “Fiyat Etiketi Yönetmeliği ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 54. Maddesi gereği 20/09/2018 tarihinden itibaren başlatmış olduğumuz Fiyat Etiketi denetimlerimiz devam etmektedir.  Büyük market ve konfeksiyonların fiyat etiketlerine yönelik yapılan denetimde, Perakende satışa arz edilen malların veya ambalajlarının yahut kaplarının üzerine kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde tüketicinin ödeyeceği tüm vergiler dâhil satış fiyatı ve birim fiyatını gösteren, üretim yeri ve ayırıcı özelliklerini içeren etiket konulması; etiket konulması mümkün olmayan hâllerde aynı bilgileri kapsayan listelerin görülebilecek şekilde uygun yerlere asılması zorunluluğu kontrol edilmektedir.

Aynı zamanda 18/09/2018 gün ki Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle Malın Satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başlandığı tarih, üretim yeri Türkiye olan mallar için Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaretinin de eklenmesi zorunlu hale getirilmiştir. Kasa fiyatı ile etiket fiyatı arasında fark olup olmadığı, İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetlerin indirimli satış fiyatı, indirimden önceki fiyatı, tarife ve fiyat listeleri ile etiketlerinde gösterilip gösterilmediği, İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetlerin indirimden önceki fiyattan daha düşük fiyatla satışa sunulduğunun ispatı işletmecilerden istenmektedir. Uygun olmayan durumların tespiti halinde 6502 sayılı Kanunun 77 ve 78. Maddeleri gereği gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır Rize Belediyesi’nin şehirde yapmış olduğu demetimler aralıksız olarak devam edecektir” denildi.

Soru ve Görüşleriniz