• BAŞKANIMIZDAN “KURBAN BAYRAMI” MESAJI

  BAŞKANIMIZDAN “KURBAN BAYRAMI” MESAJIBelediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap “Kurban Bayramı” münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Başkanımız mesajında şu ifadeleri kullandı:“Millet olarak bizleri birbirimize yakınlaştıran, sevgi ve dostluk bağlarımızı güçlendiren bir bayrama daha kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.Barışın, kardeşliğin, sevginin ve hoşgörünün insanlık ve toplum için ne denli önemli olduğunu bizlere hatırlatan bayramlarımız; umutları canlandıran, toplumsal barışı güçlendiren, birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma duygularını pekiştiren özel günlerdir. Kaynağını toplumun dini, milli ve kültürel yaşantısından alır. Bu nedenle gelenek ve göreneklerimizin kuşaktan kuşağa aktarılmasına vesile olan bu özel günlerin sevincini, coşkusunu, yardımlaşma ve dayanışma duygularını, hayatımızın her alanına taşımalı, yaşayarak ve yaşatarak, daha güçlü hale getirmeliyiz.  Üzerinde yaşadığımız bu topraklar, yüz yıllarca bir arada yaşama kültürüne ve müşterek insani değerlere ev sahipliği yapmıştır. Bayram günleri, milletimizin bir arada yaşama ve aydınlık bir geleceği bir arada kucaklama arzusunun tazelendiği günlerdir. Bu günlerde ülkemizin dört bir yanındaki insanlar birbirini sevgiyle ve sevinçle kucaklayacaklardır. Birbirimize ve ülkemize olan sevgimiz bu güzel günlerde daha da artacaktır.Bu vesile ile bütün İslam âleminin Kurban Bayramı'nı tebrik ederken, Allah katında kurbanlarımızın makbul olmasını diler ve bayramın getirdiği kardeşlik, dayanışma ve kaynaşma ruhu ile tüm dünyanın barış, huzur ve esenlik içinde yaşamasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ederim.”  

  DEVAMINI OKU
 • BAŞKAN KASAP’TAN AREFE GÜNÜNDE ŞEHİTLERE ZİYARET

  Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Kurban Bayramı’nın arefe gününde şehit kabirlerine ziyarette bulundu.Şehir merkezine bağlı köy ve mahallelerde ebedi istirahatkahında bulunan şehitleri ziyaret eden Başkan Kasap, aileleriyle de görüştü. Küçükköy Köyü, Tophane ve İslampaşa mahallelerindeki şehit kabirlerini ziyaret eden Başkan Kasap, şehitlere rahmet, kederli ailelerine sabırlar diledi. 

  DEVAMINI OKU
 • BAŞKANIMIZDAN “30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI” MESAJI

  BAŞKANIMIZDAN “30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI” MESAJIBelediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap “30 Ağustos Zafer Bayramı” münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Başkanımız mesajında şu ifadeleri kullandı:“30 Ağustos’ta Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 95. yılını kutlamaktayız. Tarihin altın sayfalarında yer alan ve birçok ulusa da örnek olan bu şanlı zafer, Türk milletinin ordusu ile birlikte yazdığı kahramanlık destanıdır. Tüm imkânsızlıklara rağmen sayı ve silahça kendinden çok üstün olan düşman karşısında, yüreğindeki vatan sevgisi ve üstün cesaretiyle Türk ordusunun milletini ve ülkesini kanının son damlasına kadar savunup kazandığı kutsal bir zaferdir. Bu zafer, aziz milletimizin gücünün ortaya konulması bakımından büyük anlam ifade etmektedir. Geçmişten günümüze milletimizin aynı kararlılığı sergilemeye devam etmesi sayesinde bizler, her türlü vesayet zincirini kırmış olan, yarınlarından kaygı duymayan bir ülkede yaşamanın gururu içerisindeyiz. Yeni Türkiye vizyonumuzdaki hedefleri gerçekleştirip, toplumsal refahı daha da artırarak ülkemizin ve şehrimizin kalkınıp gelişmesi için elimizden geleni yapacağız.30 Ağustos Zaferinden 95 yıl sonra Türk milleti ve devleti hakkında yanlış hesaplar içinde olanların hevesleri, gayri milli tutumları ile yeniden canlanmaya yüz tutsa da Allah’ın izniyle Milli irade karşısında yerle bir olmuşlardır. Türk milletinin istiklaline ve istikbaline kastedenlere karşı yapılan var oluş ve diriliş mücadelemiz bitmedi ve bitmeyecek.Tarihimizin şerefli sayfalarından biri olan 30 Ağustos Zaferi vesilesiyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal savaşımızın tüm şehitlerini, tüm kahramanlarını saygıyla, minnetle, şükranla anıyorum. “

  DEVAMINI OKU
 • BAŞKANIMIZDAN “28 AĞUSTOS 1461, RİZE’NİN FETHİ” İLE İLGİLİ KUTLAMA MESAJI

  BAŞKANIMIZDAN “28 AĞUSTOS 1461, RİZE’NİN FETHİ” İLE İLGİLİ KUTLAMA MESAJIBelediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap “28 Ağustos Rize’nin Fethi” münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Başkanımız mesajında şu ifadeleri kullandı:“Fatih Sultan Mehmet, bir cihan devletinin temellerini attı. Torunları ise onun emanetini asırlarca omzundan düşürmeyerek bugünlere kadar taşıdı. Çanakkale’si, Malazgirt’i, İzmir’i, Kars’ı, Erzurum’u, Trabzon’u, Rize’si ile zaferin pırıltılarını yeryüzüne yaydı.Büyük mücadeleler ve zaferlerle kazanılmış bu kutsal topraklar çok kısa süre önce illegal yöntemlerle milletimizin içine sızmış olan gruplar tarafından işgal edilmeye çalışıldı. İşte o zaman milletimizin dik ve asil duruşu tekrar iç ve dış düşmanlarımızın hayallerine ulaşamayacağını kanıtladı. Vatan toprağı kutsaldır. Atalarımızın bize mirası, bizim de çocuklarımıza emanetimizdir. 28 Ağustos 1461 tarihi, fetih ve kurtuluş meşalesini yakan şehrimizin en kutlu günüdür. Bu tarih; şehrimizin atalarından aldığı kültürel ve sanatsal mirasına sahip çıktığı, bu şehri ezanla, namazla buluşturan atalarımıza minnet tarihidir.Fetih ruhunu tekrar yaşayarak, aynı heyecan ve duygularla bu yıl ikincisi düzenlenen “Fetih Şöleni” ile dayanışmanın, birlik ve beraberliğin önemini tekrar kavradık. Rize’nin fethini milletimize nasip eden Rabbim, bize her gün yeni gönüller fethetmeyi de nasip etsin. Bu şehrin, bu emsalsiz ülkenin manevi zırhını kıyamete kadar muhafaza etsin. Bu duygu ve düşüncelerle, Rize’nin fethinin 556. yılını kutluyor, birlik ve beraberliğimizin daim olmasını diliyorum.”

  DEVAMINI OKU
 • BAŞKAN KASAP’TAN YENİ ORTA CAMİ VE TİMYA VADİSİ’NDEKİ ORTA CAMİ’YE İNCELEME

  Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Yeni Orta Cami’de yapılan düzenleme çalışmalarını ve Yeniköy Mahallesi Kentsel Dönüşüm alanında taşınma işlemleri devam eden Eski Orta Cami çalışmalarını inceledi.Yeni Orta Camii’nde Rize Belediyesi tarafından yaşlıların camiyi rahat kullanabilmeleri için yapılan asansör, alt katlar için havalandırma ve şadırvan çalışmalarını inceleyen Başkan Kasap, ardından kentsel dönüşüm alanına taşıma işlemleri devam eden Eski Orta Camii’ye giderek çalışmalar hakkında bilgiler aldı.Başkan Kasap, “Yeni Orta Camiimizde cenaze işlemlerinde de rahatlıkla kullanılabilecek asansör çalışmamızı tamamladık. Alt katta ise şadırvan ve benzeri çalışmaları devam ettiriyoruz. Eski Orta Camii’nin taşıma çalışmaları ise 2018 yılının ilk yarısında ibadete açılacak şekilde sürdürülüyor.” Başkan Kasap, Eski Orta Camii taşıma işlemlerinin sıradan bir çalışma olmadığı ve titizlikle devam ettiğini belirterek, planlanan program doğrultusunda çalışmalarına devam ettiklerini kaydetti.

  DEVAMINI OKU

Soru ve Görüşleriniz