• “TÜRK DİLİNİN KORUNMASI, VATANIN VE BAYRAĞIN KORUNMASI KADAR ÖNEM GEREKTİREN MİLLİ BİR GÖREVDİR”

  Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap, 26 Eylül Dil Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı. Aynı zamanda 2017 yılının ‘Türk Dili Yılı’ olarak ilan edilmesine vurgu yapan Başkan Kasap, şu ifadeleri kullandı:“1932’deki ilk Türk Dili Kurultayı’nın açılış günü olan 26 Eylül, ülkemizde “Dil Bayramı” olarak kabul edilmiştir. Kurultayın amacı, Türk dilinin öz zenginliğini meydana çıkarmak, onu dünya dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmektir.2017 yılı, Türk Dili açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Dünyanın sayılı dillerinden birisi olan ve binlerce yıllık köklü geçmişe sahip olan Türk dilinin, son birkaç yüzyılda geçirmiş olduğu değişimler sonucu yaşadığı kimi olumsuzluklara ve bunların çözüm yollarına kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla 2017 yılı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yüksek himayelerine aldıkları bir kampanyayla ‘Türk Dili Yılı’ olarak ilan edilmiştir. Türkçe, bugün hem konuşan kişi bakımından hem de yayıldığı geniş saha itibariyle dünya dilleri arasında bilinirliği en fazla olan dillerdendir. Bu sebeple; Türk dilinin yerinde, doğru, güzel ve kurallarına uygun şekilde kullanımının önemi konusunda bilinçlendirilmesi amaçlanmaktadır.Bir milleti bir arada tutarak, ortak değerler etrafında birleştiren dil, o milletin en temel yapı taşlarından birisidir. Unutulmamalıdır ki; milli değerlerimizin gelecek nesillere aktarılmasındaki en önemli vasıta olan güzel Türkçemizin, sosyal, kültürel, sanatsal ve bilimsel alanda daha yaygın ve doğru bir şekilde aktarılması, sadece eğitimcilerimizin değil hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu nedenle, Türk dilini yalın, yozlaşmalardan arınmış, yabancı kültürlerin kuşatmasından uzak ve saygın bir dil olarak görmek hepimizin en büyük isteğidir. Türkçemizin gelişmesine ve zenginleşmesine vesile olması dileğiyle tüm vatandaşlarımızın Türk Dil Bayramı’nı kutluyor, Türkçenin kültürel bir hazine olarak sonsuza kadar var olmasını yürekten temenni ediyorum.”

  DEVAMINI OKU
 • “İTFAİYECİLİK, ZOR ANLARDA UZANAN ELDİR”

  Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap “İtfaiye Haftası” dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkanımız mesajında şu ifadelere yer verdi:“Ülkemizde ilk olarak 25 Ekim 1714’de kurulan Türk İtfaiyesi, köklü ve şerefli bir geçmişe sahiptir.İtfaiye teşkilatımız Rize Belediyesiyle beraber güçlenerek ve daha da büyüyerek hizmet vermeye devam ediyor. 7-24 milletimize hizmet vermenin gururunu yaşıyoruz.Belediyemiz hizmet verdiği yerleşim birimleri ve çevresinde yaşanması muhtemel doğal afetlere karşı gereken tedbirleri almak;  yangın, sel, deprem, trafik kazası gibi olaylarda da yapılması gereken kurtarma ve arama çalışmalarını en iyi şekilde yürütmek esası üzerine kurulan itfaiye teşkilatına büyük önem vermektedir. Çünkü İtfaiyecilik zor anlarda uzanan eldir. Asansörde kalan kişileri kurtarmaktan, denize düşen araçları çıkarmaya, çatıda kalan kediyi indirmekten, kuyuya düşen insanı kurtarmaya kadar değişik konularda özveri ile çalışmaktadırCanımızı, malımızı, doğal ve tarihi zenginliklerimizi, yangına karşı korumada hepimize görev düşmektedir. İtfaiye Haftası’ndaki amaç; itfaiye hizmetlerinin ne olduğunu halkımıza anlatmak, yangın önlemleri konusunda halkımızı aydınlatmak ve düzenlenen etkinliklerle yangın ve diğer afet koruma şekillerine dikkat çekmektir. Bir şehrin itfaiyesi ne kadar iyi olursa olsun, itfaiyenin başarısı, halkımızın aldığı yangın güvenlik önlemlerine ve yangından korunma konusundaki bilgi seviyesine bağlıdır. İtfaiye ekiplerimiz görevlerini yerine getirirken her türlü felaket ve acil durumlarda kendi hayatlarını tehlikeye atarak, zor şartlarda çalışıyor. Yaz, kış demeden hem yangın hem kurtarma faaliyetlerini özveriyle yürütüyor. Hepsine minnettar olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bu duygu ve düşüncelerle; itfaiyecilerimizin kazasız ve belasız bir şekilde görevlerini yerine getirmelerini temenni ederken, yangınsız ve afetsiz günler diliyor, tüm itfaiye personellerimizin İtfaiye Haftası’nı kutluyorum.”

  DEVAMINI OKU
 • ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI “VEYSEL EROĞLU “ RİZE BELEDİYESİNİ ZİYARET ETTİ..

  ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI “VEYSEL  EROĞLU “ RİZE BELEDİYESİNİ ZİYARET ETTİ..Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu  Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap’ı ziyaret etti. Başkan Kasap, Bakan Eroğlu’nu  Belediye Başkan yardımcıları ve daire amirleri ile karşıladı.Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Başkanlık makamında yaptığı açıklamada ; “Belediye başkanımız çok çalışkan. Kendisinden her hafta bana mesaj gelir. Onun için de ayrıca teşekkür ediyorum.  Dere ıslahları çok önemli. Şehrin içinde yapılacak dere ıslahları var. Belediyemizle birlikte çok güzel bir çalışma yapıyoruz. Belediyemize gönülden teşekkür ediyorum. Belediye başkanımız hakikatten şehre bir vizyon getirdi. Kendisi çalışkan ve bu konuda çok tecrübelidir. Rize’yi marka şehir yapma konusunda bir çalışmamız var. Tabiat parkları ve mesirelik alanlar konusunda, dere ıslahları ve köprüler konusunda tam destek veriyoruz. Rize’miz çok daha güzelleşecektir.”Bakan Eroğlu, “Bu yaptığımız temel atma törenin pek çoğu Rize merkezle alakalıydı. Bilhassa Doğa Koruma ve Milli Parklar’la belediyemizin Isırlık Tabiat Parkı var. Bunun birinci kademesi bazı eksikliklerle bitti. İnşallah orayı da bakacağız. İkinci kademede yapılacak tesisler vardır. Kır lokantası ve birtakım sosyal tesisler. Onların da ihalesini yapacağız. Mevcut tesisleri de önümüzdeki bahara tam manasıyla açılacak şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.” Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, “Cumhurbaşkanımız’ın şehrine hoş geldiniz. Sizin Rize’ye olan yakınlığınız ve sıcaklığınız karşılıklıdır. Hep birlikte çalışmaları yürütmenin gayreti içerisinde olacağız. Sizin bu hevesiniz ve azminiz bize de motivasyon veriyor. Belediye sınırları içerisindeki projelerimizin tamamlanması için gösterdiğiniz gayreti biliyoruz. Bütün paydaşlarımızla birlikte çalışmaların takibini yapıyoruz. Rize şehri adına saygılarımızı sunuyoruz.”

  DEVAMINI OKU
 • 16 TESİS 207 MİLYON TL YATIRIM..

  16 TESİS 207 MİLYON TL YATIRIM..Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Rize Valilik ziyaretlerinin ardından, Rize Valisi Erdoğan Bektaş ve Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap’la İsmail Kahraman Kültür Merkezine gelerek 207 milyon liralık yatırımların temel atma işlemini gerçekleştirdi. Bakan Eroğlu, temeli atılacak tesislerle Rize şehir merkezi, 3 ilçe, 10 mahalle, 17 köy ve 2 bin 680 dekar arazinin taşkınlardan korunacağını, ormancılık projeleri ile Rize’de ağaçlandırma yapılarak ormanların bakımının sağlanacağını ifade etti.Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da her yağmur yağdığında yerel yöneticilerin dikkatlerinin arttığını belirterek bölgesel yağışların etkili olduğunu söyledi. Bak, "Sizlerin planlaması ve yaptığı değerlendirmelerle bu yağışların oluşturması muhtemel riskleri aşıyoruz. Rize'ye özel ilgi gösteriyorsunuz. Taşkın koruma planlamalarında kaynağından başlayarak aşağıya doğru planlı programlı yürütülmesi yönünde karar alındı. Yeşil doğamızı korumak ve zenginleştirmek için bu derelerin turizme ve bölgenin doğasına güzellikler katması gerekiyor. Sel felaketi ile baskınlarla oluşacak olumsuz görüntülerden uzaklaşmak istiyoruz. Bu çok önemli. İnsanların hayatları çok önemli" diyerek Rize'ye yapılan yatırımlardan dolayı Bakan Veysel Eroğlu'na teşekkür etti.BAŞKAN KASAP TARİHİ BİR GÜN YAŞIYORUZ..Rize Milletvekilleri Hasan Karal, Hikmet Ayar ve Bölge Genel Müdürlerinin de konuşma yaptığı temel atma töreninde; Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap Rize’miz gerçekten tarihi bir gün yaşamaktadır. Sayın Bakanımızla birlikte yürüttüğümüz birçok projenin bazılarını bitirmek üzereyiz, bazılarının da başlangıcını inşallah burada yapacağız. Rize Belediyesi’ni ilgilendiren en önemli konu Andon Suyu çerçevesindedir. Diğer önemli konu da şehrimizin taşkın sudan korunmasıdır. Bu doğrultuda başta Sayın Cumhurbaşkanımızın vermiş olduğu talimatlar çerçevesinde bütün paydaşlarımızla bu süreci takip etmekteyiz. Bu çalışmaların şehrimize ve ilimize hayırlar getirmesini diliyorum.   

  DEVAMINI OKU
 • ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI EROĞLU, “14 YENİ YATIRIM MÜJDESİ İLE GELDİK”…

  ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI EROĞLU, “14 YENİ YATIRIM MÜJDESİ İLE GELDİK”…Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Rize Valiliği'ni ziyaret etti. Bakanları, Rize Valisi Erdoğan Bektaş ve Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap karşıladı.Valilik toplantı salonunda, Bakan Eroğlu,  89 milyon lira tutarında 14 yeni yatırım müjdesi ile geldikleri Rize'ye toplamda 207 milyon liralık 16 tesisin kazandırılacağını açıkladı. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, ise “İnsanların hayatları çok önemli" diyerek Rize'ye yapılan yatırımlardan dolayı Bakan Veysel Eroğlu'na teşekkür etti.Heyet Yatırımların temelini atmak üzere İsmail Kahraman Kültür Merkezine hareket etti.  

  DEVAMINI OKU

Soru ve Görüşleriniz