• 1. Hamsi Festivali

  Rize Belediyesi ve Rize Kadınlar Eğitim, Kültür, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (RİKADER) işbirliği ile “Martı Çığlıklarındaki Gri Lezzet” sloganıyla Rize’de  1. Hamsi Festivali düzenlendi.Festivalin açılışı Rize Valisi Ersin Yazıcı, AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal ile Rize Belediye Başkanı Prof.Dr. Reşat Kasap ve protokol üyelerinin sahneden temsili olarak balık ağı atmaları ile başladı.Rize sahil dolgu alanı Kültür Park Önü’nde Rize Belediyesi ve Rize Kadınlar Eğitim, Kültür, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (RİKADER) işbirliği ile gerçekleştirilen “Martı Çığlıklarındaki Gri Lezzet” 1. Hamsi Festivalinde 2.5 ton hamsi mangal yapılarak alanı dolduran binlerce vatandaşa ücretsiz ikram edildi. Bir gün öncesinden başlayan festival hazırlıkları kapsamında Rize Belediyesi çalışanları ile gönüllülerden oluşan 150 kişilik ekip 2.5 ton hamsiyi sabaha kadar ayıkladı.Sabahın erken saatlerinde kurulan mangallarda ise görevliler tarafından pişirilen hamsiler vatandaşların ilgi odağı oldu. İçerisinde çeşitli yarışmalarında yer aldığı organizasyonda binlerce kişi kurulan mangalların başında kendilerine ikram edilen Hamsi ekmekten alarak organizasyon çerçevesinde yapılan yarışmaları izledi. Festivale Trabzon başta olmak üzere İstanbul ve Rize’nin ilçelerinden de katılım oldu.

  DEVAMINI OKU
 • Coğrafi Bilgi Sistemleri Programı Eğitim

  Belediyemiz tarafından Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın  ( DOKA )   teknik destek programları kapsamında sunulan hibesi ile  başta 18 belediye olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik olarak Coğrafi Bilgi Sistemleri ve bir Coğrafi Bilgi Sistemi yazılımı olan ArcGis kullanımı konusunda 4 gün boyunca eğitim verildi. 

  DEVAMINI OKU
 • Şemsiyeli Sokak Projesi

  Belediyemiz tarafından kent estetiği kapsamında Kuyumcular Çarşısında Şemsiyeli Sokak Projesi gerçekleştirildi.BAŞKAN KASAP, İNSANLAR KENDİLERİNİ İYİ HİSSEDİYOR…Şemşiyeli sokağı gezerek yapılan çalışmayı değerlendiren Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap: "Avrupa'da bu tarz yenilikler, renkli çalışmalar insanların kendilerini daha iyi hissetmesi açısında yapılmaktadır. Türkiye'de de bunun gibi ve benzeri sokaklar oluşturulmaya başladı. Bilindiği üzere burası Rize'nin alışveriş sokağı aynı zamanda kuyumcular sokağı olarak bilinmektedir. Rize Belediyesi olarak burayı ileriye dönük tarihi kapalı Rize çarşısı olarak projelendirmeyi düşünüyoruz. Bunun öncesinde burada şehrin estetiğini göz önünde bulundurarak renkli şemsiye çalışması yaptık. Bu çalışmamız ile amacımız şehrimizin sokağını farklı bir görünüme kazandırmaktır" dedi.

  DEVAMINI OKU
 • Timya Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi

  Kent merkezimizde Yeniköy mahallesi içerisinde Belediyemiz ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliğinde 79 bin metrekarelik alanda  Kentsel Dönüşüm çalışması gerçekleştirilmektedir. Yapımı devam eden Timya Vadisi Kentsel Dönüşüm projesi alanında 14 blok, 759 adet konut, 1 adet AVM ve 1 adet Camii'nin inşasının tamamlanarak 2017 ortasında Daire Kura çekimlerinin yapılarak  yıl sonunda hak sahiplerine teslim edilmesi planlanmakatdır.MAHALLE HAVASI YANSITACAK…Proje kapsamında, konut bölgesinde AVM ve ticari faaliyetlerde yer alacak. Proje ile esnafla konut sahipleri iç içe bulunup geleneksel mahalle kültürüde yaşatılacak. 

  DEVAMINI OKU
 • Rize Revizyon İmar Planı Çalışması

  Kentimizin önemli sorunlarından birisi olan imar planının yenilenmesi için Belediye Meclisimizce 03.02.2015 tarih ve 2015/17 sayılı karar ile belediyemiz Revizyon İmar planı çalışmalarına başlamış bulunmaktadır. Revizyon İmar Planı  sayesinde mevcut imar planı yeniden yapılandırılıp kentimiz yeni vizyon kazanacak.Belediye Başkanımız Prof. Dr. Reşat Kasap yaptığı açıklamada, “Rize’nin imar planında yapacağımız düzenlemelerle geleceğe yönelik olarak yapılabilecek projelerin önünü açacağız. Şehrimizin görünümünü düzenlemek adına başlatmış olduğumuz çalışmalar Ankara’daki kurumlarla yaptığımız görüşmelerle devam edecek” dedi.

  DEVAMINI OKU

Soru ve Görüşleriniz